Fotoğraf Sanatçısı

A
B
C

Yusuf TUVİ

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum: 1938, İzmir

Meslek: Fotoğraf Sanatçısı

 

 

 

 

 

 

Yusuf Tuvi, 1938 yılında İzmir’de doğdu. Saint Joseph Fransız Koleji, İzmir Atatürk Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesinde eğitim gördü ve 1960’ta Yüksek Elektrik Mühendisi olarak İTÜ’den mezun oldu. İki yıllık askerlik görevinin ardından, elektrik malzemeleri satan bir şirket kurdu.

Ne var ki, gençlikten gelen bir duyarlılığa sahipti ve duygularını anlatma ve paylaşma isteği içindeydi.

 

1970-1980 yılları arasında fotoğraf sanatı Türkiye’de ivme kazandı. Dernekler açılıyor, fotoğrafla ilgili dergi ve kitaplar basılıyor, yarışmalar, sergiler düzenleniyordu. Günün birinde, Gültekin Çizgen ile eşinin çıkarttıkları “Yeni Fotoğraf” dergisini bir sayısı eline geçti. Fotoğraflara baktı, yazıları okudu ve bir anda duygularını fotoğrafla aktarabileceğini fark etti. 1974 yılı idi. Hemen bir fotoğraf makinesi satın aldı. İşini ihmal etmek pahasına fotoğraf çekmeye başladı. Sabit Kalfagil’in kompozisyon kitabı gibi teknik kitapların yanı sıra Koudelka, Alex Web, Salgado, Ara Güler, Steve McCurry, Henri Cartier Bresson’un kitaplarını inceledi. Bu kitapları incelerken H.C. Bresson’un, “Fotoğraf çekmek beyni, gözü ve kalbi aynı çizgide tutmak demektir,” sözü onu çok etkiledi. Ayrıca efsane fotoğrafçı Robert Capa’nın, “Fotoğrafınız yeterince iyi değilse konuya yeterince yakın olmamışsınız demektir,” sözünü ilke edindi.

 

Bir süre sonra, Gültekin Çizgen’i İstanbul’da ziyaret etti. Fotoğraf konusunda koyu bir sohbete daldılar ve birlikte, üç ay ara ile iki kez Anadolu’yu dolaştılar. İstanbullu fotoğrafçılar Nevzat Çakır ve İzzet Keribar ile tanıştı. Onlarla, halen devam eden uzun bir fotoğraf beraberlikleri oldu. Bu arada çektiği fotoğrafları Avrupa’nın çeşitli kentlerinde Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından düzenlenen yarışmalara göndermeye başladı. Aldığı yüksek puanlardan dolayı 1983 yılında aynı federasyon tarafından AFIAP (Artist of FIAP) unvanına layık görüldü.

 

1984’te beş İstanbullu (Nevzat Çakır, İzzet Keribar, İlyas Göçmen, Mehmet Kısmet, Bülent Özgören) usta fotoğrafçı ile FOG Grubu’nu kurdular. Önce yıkılma kararı verilen Kazlıçeşme’yi, sonra da İstanbul Surlarını çalıştılar, sergilerini açtılar ve çok başarılı oldular.

 

1989’da “Birikimler” sergisinin açılması ve kitabının basılmasının ardından grup dağıldı. Ne var ki, İzzet Keribar ile beraberlikleri sürdü. Birlikte birçok yurt içi ve yurt dışı fotoğraf seyahatlerine (Hindistan, Myanmar, Tayland, Fas) çıktılar. Sonraki yıllarda 4 fotoğrafı İstanbul Modern Sanat Müzesinin koleksiyonuna dâhil edildi. İzmir, İstanbul ve Ankara’da birçok sergi açtı.

 

Son olarak 100 fotoğraflık Retrospektif Sergisi, önce İzmir Adnan Saygun Sanat Galerisi’nde, sonra da İstanbul Fotoğraf Müzesinde “Vizörden bir Yaşam Serüveni” adı ile açıldı ve kitabı basıldı. Fotoğrafçı arkadaşı Birol Üzmez ile yaptıkları belgesel fotoğraf çalışması ve sergisi “İzmir Basmane ve Oteller Sokağı” çok başarılı oldu ve ödüller kazandı. Fotoğraf hayatının her evresinde insanı ve insanlığın hallerini fotoğraf yolu ile anlamaya ve anlatmaya çalıştı. Aradan 46 yıl geçmesine rağmen, fotoğraf çekerken hissettiği duygu yoğunluğu bir nebze olsun azalmadı.

 

KAZANDIĞI ÖDÜLLER

1982

Kodak Film “Yaşam İçinde Çocuk” Yarışması Birincilik Ödülü, Türkiye

1983

1. Devlet Fotoğraf Yarışması Üçüncülük Ödülü, Türkiye

1984

İFSAK 8. Ulusal Fotoğraf Yarışması İkincilik Ödülü, Türkiye

1985

Foto Creativ Dergisi Birincilik Ödülü, Almanya

Reus 7. Uluslararası FIAP Fotoğraf Yarışması “FIAP Bronz Madalya” Ödülü, İspanya

Enka Holding Sanat Vakfı Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü ve Mansiyon, Türkiye

1986

Foto Creativ Dergisi Birincilik Ödülü, Almanya

1991

İstanbul 6. Uluslararası FIAP Fotoğraf Yarışması “FIAP Gümüş Madalya” Ödülü, Türkiye

1994

Ballentine’s Finest Özel Ödül, İngiltere

www.yusuftuvi.com

Instagram.yusuftuvi

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Fotoğraf Sanatçısı