Araştırmacı, Yazar, Eğitmen

A
B
C

Yusuf BESALEL

Araştırmacı - Yazar - Eğitmen

Doğum: 1948, İstanbul

Meslek: Araştırmacı, Yazar, Eğitmen

 

 

Yusuf Besalel, 1948’de İstanbul’da doğdu. Annesi Sefarad, babası Musevi kökenli Hazar Türkü’dür. Ortaokulu Saint Michel’de, liseyi Robert Academy’de (RA’66) ve üniversite eğitimini de Robert Kolej Yüksek Okulu Kimya Mühendisliği Bölümünde (RC’70) tamamladı. Lisansüstü eğitimini İngiltere’de Loughborough University, Process Economics in Chemical Engineering Bölümünde (M.Sc. Chem. Eng.’71) yaptı. Askerlik görevini Ankara’da tamamladı, ardından T.P.A.O. İzmir Rafinerisinde ve kozmetik sektöründe çalıştı. Hâlen bir Faktoring Şirketi’nin küçük bir hissedarıdır. 1986’dan beri “Öğrencilere Yardım Deneği”nin üyesi olan Besalel, burada bir kültür komisyonun kurulmasına önayak oldu.

 

KİTAPLARI

Osmanlı ve Türk Yahudileri (2 baskı)

Ünlü Yahudiler (2 baskı)

Yahudi Tarihi, 104 Yahudi Cemaati ve Türkiye - İsrail İlişkileri (2 baskı)

Yahudilik Ansiklopedisi (3 cilt, 1000 sayfa)

Öğrencilere Yardım Derneği 100. Yıl, (Mişne Tora)

1898-20

“Why Marry Jewish” – Türkçe’ye çeviri

Yusuf Besalel ayrıca Dr. Hatice Doğan’ın Maimonides’in “More Nevuhim” hakkındaki eserine ve Doç. Muhammed Ali Bağır’ın “Saadia Gaon” adlı kitabına finansal destek verdi. 2006’dan bu yana Şalom Gazetesinde yazmaktadır, yüzü aşkın makalesi yüzbinlerce kez tıklanmıştır. Özellikle geniş toplumun Yahudiliği tanımasına yönelik yazılmış bu yazıların haricinde, 2014 yılından itibaren geniş toplumun bilgilenmesi çerçevesinde Yahudilik ile ilgili farklı konularda Marmara İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Bölümü, Kayseri Erciyes Üniversitesi İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü, İkra Vakfı, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Bölümünde ve 29 Mayıs İlahiyat Fakültesi İhtisas öğrencilerine konferanslar verdi.

 

ODTÜ ve Uludağ Üniversitesi başta olmak üzere, Çukurova, Kilis, Gaziantep, Sakarya, İzmir 9 Eylül, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitelerinin eğitmen ve öğrencilerine 500’den fazla kitap armağan etti. İlahiyat Fakültesi Kütüphanesine 50 kitap bağışladı. 30’dan fazla akademisyen ile temas halindedir ve 15 kadar öğrencinin Yahudilik ile ilgili yüksek lisans tezlerine yardımcı olmuştur. Hatta bu öğrencilerden biri, Üsküdar’da bir İbranice kursu açmıştır. 2015’te FKD’den bu konuda takdir belgesi de alan Yusuf Besalel’in kitaplarının çoğu temel referans kaynağı olmuştur ve academia.edu sitesinde 120 akademisyen onun eserlerinden yararlanmıştır. Öte yandan, Robert Kolej mezunları arasında (R.A., R.C., ACG) önde gelen 104 kişi arasında isminin geçmesi yazar için gurur kaynağıdır.

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Araştırmacı, Yazar, Eğitmen