Yazar

A
B
C

Yakup BAROKAS

Yazar - Gazeteci

Yakup Barokas 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Saint-Michel ve Saint-Joseph lisesini bitirdikten sonra, 1969 yılında İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Prof. Selim Kaneti’nin yanında stajını tamamladı ve kendisiyle birlikte çalışmaya başladı.

1980 yılında İsrail’e göç eden Yakup Barokas, burada da denklik sınavlarını geçerek Tel Aviv Barosuna kaydoldu. 1986 yılında “İsrail’deki Türkiyeliler Birliği” Başkanlığına seçildi. Uzun yıllar yayınlanacak olan Dostluk Dergisinin ve basın hayatını yalnızca bir yıl sürdürebilen Haber Gazetesinin editörlüğünü yaptı. 1985 yılında “Yahudilik Olayı” ve 1987 yılında “Türkiye’de Yahudi Toplumları” adlı kitapları yayınlandı.

1993 yılında döndüğü Türkiye’de Prof. Selim Kaneti’nin vefatı üzerine mesleki yaşamını avukat olarak aynı büroda sürdürdü. Beş yıl boyunca Şalom Gazetesinde “Bakış” adı altında köşe yazıları yayınlandıktan sonra, 1998 yılında gazetenin Yayın Koordinatörlüğü / Genel Yayın Yönetmenliğini Silvyo Ovadya’dan devraldı ve gazetenin İmtiyaz Sahibi sorumluluğunu yüklendi.

11 yıl sürdürdüğü bu görev süresince, şu anki Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas ile birlikte dönüşümlü olarak gazetenin başyazılarını kaleme aldı. 2008 yılından 2016’ya kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İmtiyaz Sahipliği görevlerini sürdürdü. Bu arada hukuk müşavirliğini yaptığı ÇEVKO ve İstanbul Barosu dergilerinde mesleki araştırmaları yayınlandı.

Yakup Barokas 2016 yılında İsrail’e yeniden göç ederek, bu defa İsrail’de Türkiyeliler Birliği’nin Danışmanlar Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Ayrıca kurumun web platformunun editörlüğünü yürütmekte olan Yakup Barokas sitede, “Haftanın Yazısı” köşesinde düzenli olarak yazılar yazmaktadır. Kendisi bu süre içinde Şalom Dergi’de de yazmayı sürdürdü. Agos Gazetesinde yazısı yayınlandı. Son olarak açtığı bloğundan biyografik nitelikteki “Rafael” ve “Askerlik Anıları-Tuzla’dan Mamak’a” adlı çalışmalarını paylaştı.

Yakup Barokas Blogspot

Doğum: 1946, İstanbul

Meslek:  Yazar, Gazeteci

Yazar Yakup Barokas

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Yazar Yakup Barokas
Yazar
Yazar Yakup Barokas