Yazar

A
B
C

Yakup ALMELEK

Yazar

Doğum: 1936, Ankara

Meslek: Yazar

 

 

 

 

 

 

Yakup Almelek, 31 Mart 1936’da Ankara’da doğdu. 1955’te Ankara Kolejinden mezun oldu. Yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde tamamladı. 1956’da üniversiteyi temsilen Uluslararası AIESEC’in Marsilya’daki toplantısına gitti. 1962’de Amerika’da Boston GAS Şirketinde stajyer öğrenci olarak çalıştı. 1967’de Almelek Matbaa Mürekkepleri Boya Sanayi ve Ticareti A.Ş.’yi kurdu.

 

Almelek, iş yaşamının yanı sıra kültür sanat ve edebiyat çalışmalarını büyük bir tutkuyla sürdürdü. Uzun yıllar, başta Cumhuriyet ve Şalom olmak üzere çeşitli gazetelerde köşe yazıları yayınlandı. “Haftalığım Beş Lira” isimli öyküsü kısa metraj film olarak çekildi ve 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterildi.

 

2009’da New York Off Off Broadway’de Richmond Shepard Tiyatrosu’nda “İş Adamı” (Businessman) adlı oyunu, Amerikalı aktörlerce İngilizce olarak sahnelendi. Oyunun yönetmeni Annie Ward’du. 2010 yılında Annie Ward yönetmenliğindeki “Uyanış” (Awakening), New York Broadway Mint Theatre’da seyircisiyle buluştu. 2012 yılında ise, yine Annie Ward yönetmenliğinde bir başka eseri olan “Kan Davası” (Blood Feud) New York, The Abingdon Tiyatrosu oyuncuları tarafından yorumlandı. 2014-2015 sezonunda Oyun Bandı’nca sahnelenen “Uyanış” ile 40. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2016 yılında Cultural Performing Arts’ı kurdu ve halen kültür sanat ve tiyatro çalışmalarını sürdürmektedir.

 

TÜRKİYE’DE SAHNELENEN OYUNLARI

İzmir Karşıyaka Belediye Tiyatrosu “İş Adamı” - Yöneten Zekeriya Hocalar

Ankara Ertan Gösteri Merkezi “İş Adamı” - Yöneten Mine Acar Devlet Tiyatrosu Müdürü

İstanbul Profilo Sanat Merkezi “Uyanış” - Yöneten Saydam Yeniay

İstanbul Kültüral Performing Arts “Oda Komşum Richard Wagner” Yöneten Murat İpek.

 

KİTAPLARI

İş Adamı (Oyun)

Uyanış (Oyun)

Kan Davası (Oyun)

Armağan (Oyun)

Dadı (Oyun)

Aldatmanın Ötesi (Oyun)

Hazinenin Durumu Yürekler Acısıdır (Oyun)

Fantezi (Oyun)

Belleğimin Şövalyesi Ömrüm Anılar

Dostlarım Anılar

Güldürmeyin Beni

Yaşamdan Damlalar

Tevrat’tan Damlalar

Ve Çocuk Tanrı’ya Küstü

Marşlar (Şiir Kitabı)

Toplu Oyunlar

 

Kitapların tamamı İngilizce’ye tercüme edilmiştir.

www.kidega.com

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Yazar