Müzisyen, Eğitimci

A
B
C

Vedat ZİLBERMAN

Müzisyen, Eğitimci

Doğum:  1989, İstanbul

Meslek:  Müzisyen, Eğitimci

 

 

Vedat Zilberman, 26 Kasım 1989 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimine Yunus Emre Kolejinde başladı ve Erenköy İlköğretim Okulunda devam etti. Yedinci sınıfı bitirdiği yaz Müjdat Gezen Sanat Merkezinde Tülinay Yıldırım’dan gitar dersi almaya başladı ve kendisinin teşvikiyle Güzel Sanatlar Lisesine hazırlandı.

Erenköy İlköğretim Okulundan mezun olduktan sonra yetenek sınavlarına girerek Özel Kadıköy Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini kazandı. Kazanan ilk beş öğrenci arasında olması nedeniyle burslu okudu. Bu süreçte, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Soner Egesel ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Ceyhun Şaklar ile gitar çalışmalarına devam etti.

 

Lise 2’yi sınıf birincisi ve okul ikincisi olarak bitirdi. Aynı yıl hazırlandığı konservatuvar sınavlarını kazanarak, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yeniden lise eğitimine başladı. 2008 yazında gitar bölümü olarak Mersin’de yapılan “Gitar Günleri” etkinliklerine katıldı. Burada Ahmet Kanneci ve Safa Yeprem ile atölye çalışmaları yapma fırsatı buldu.

 

2011 – 2013 yılları arasında aktif, 2013 – 2019 yılları arasında da aralıklı olarak Boğaziçi Caz Korosu’nda yer aldı. Bu süre içerisinde koroyla yurtiçi ve dışında çeşitli yarışma ve festivallere katıldı. Koro 2011 yazında katıldığı “World Choir Championship” (Dünya Koro Şampiyonası) yarışmasında 2 dünya birinciliği ve “ dünya ikinciliği; 2012 yazında Amerika’da düzenlenen “World Choir Games” (Dünya Koro Olimpiyatları) yarışmasında dünya üçüncülüğü kazandı.

 

2014’ten bu yana Yeşilköy Yıldız Şimşek Müzik Atölyesinde ve 2018’den bu yana da Büşra Periz Müzik Akademisinde gitar ve piyano eğitmenliği yapmaktadır. Ayrıca öğrencilerini London College of Music (LCM) sınavlarına hazırlamaktadır. Şu ana dek hazırladığı tüm öğrenciler derece ile sınavı tamamlamışlardır. Vedat Zilberman 2016’da American Fine Arts and Drama anaokulu ve ilkokulunda müzik dersleri vermiş, 2019’da Çevre Koleji Yaz Okulunda müzik öğretmenliği yapmıştır.

 

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında gitar eğitiminindeki süreçte Ceyhun Şaklar, Erdem Sökmen, Cem Küçümen, Bekir Küçükay, Safa Yeprem, Ahmet Kanneci ve Soner Egesel ile çalışma imkânı buldu. Beşiktaş Müzik Atölyesi’nde Emre Can ile basgitar eğitimine başladı. Ayrıca Drum & Bass Magazine/Gitar Dergisi Atölyeleri kapsamında Eylem Pelit basgitar atölyesine katılma fırsatı buldu. Kurucusu olduğu Orkestra Safir’de vokal ve bas gitarist olarak çalışmalarına devam ediyor.

Instagram.orkestrasafir

Youtube Orkestra Safir

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen, Eğitimci