Ressam

A
B
C

Suzet HAKLI

Ressam

Doğum: İstanbul

Meslek: Ressam

 

 

 

 

 

 

Süzet Haklı, İstanbul’da doğdu. Saint Benoit Fransız Lisesini bitirdikten sonra bilgisayar programlama eğitimi aldı. Tekstil tasarım ve imalatı yaptı. Masallara, mitolojiye, felsefe ve edebiyata merakı yüzünden fantastik resimler yapmayı tercih etti. Hayal gücünü kullanarak, hayvanları evlerin, sarayların içine yerleştirdi. Doğayı tahrip ederken, hayvanları yaşam alanlarından söküp, nesillerini tüketip, dengeyi bozduğumuzdan, onları ait oldukları yerlere yerleştirdi. Bu evrensel mesajla yurt dışında sergiler açtı.

 

Son çalışmalarında bize miras kalan yapıların içerisine, nesli tükenmeye başlayan hayvanları yerleştirerek izleyiciyi düşünmeye, eyleme geçirmeye çalıştı. Koruma altına alınan yapıları gelecek nesillere aktararak, hem geçmişten bilgi vermek, hem de her şeyin çabuk tüketildiği bir dönemde korumanın önemini vurgulamak adına mekânları ayrıntılarıyla irdeledi. Projesinde yer alan alanlar ve içlerine yerleştirdiği hayvanlar uzun bir düşünce ve çalışma sonucunda izleyiciyle buluşmuştur.

 

Aynılığın hem sıradanlığa, hem de beklenmedik ve huzursuz bir karmaşaya dönüşebildiği anlarında, yerleştirmelerinde hayvan ve mekân ilişkisini izlenebilir bir görüntüye dönüştürmeye çalıştı. Hayvanların yaşadığımız dünyaya ait olma isteği ve içgüdüsü, korunan mekânlarda kendilerini daha emniyetli hissediyor olmaları duygusunu sanatına aktardı. Figür ve onu çevreleyen mekân ile masalsı bir anlatıyla dikkat çekmek istedi.

 

Seçtiği sahneler izleyiciye heyecan vaat ederken sıradan ve olağanüstü olanı aynı çerçevede sunan öyküleyici, resimsel dil yaratmaya çalıştı. Hayvanların yaşadığımız dünyaya ait oldukları hissini izleyiciye aktardı. Yaşam enerjisini yaratıcı çabaya dönüştürerek, resimleriyle evrensel mesajlar vermekse tek arzusu.

 

KİŞİSEL SERGİLERİ

2010

Dilek Aydın Sanat Atölyesi, Levent Tenis Kulübü

2012

Haussman Invest Gallery, Paris

Galeri Artist, Çukurcuma, İstanbul

Karma Sergilerden Seçmeler

2013

Köln Sanat Fuarı

Marbart Marbella Art Fair

Salon de Arte, Barcelona

Plaza 2000, Antalya

Art Noumilleni Gallery, Barcelona

2015

İzmir Bienali

2016

Vertigo, ART212, İstanbul

2017

Randevu, Od’A-Ouvroir d’Art Sanat Galerisi, İstanbul

Kalkan Kültürevi, Antalya

2018

Mucizevi Yansımalar, Sanat & Farkındalık Projesi, Ortaköy Tarihi Kethüda Hamamı, İstanbul

Uluslararası Tokyo Jürili Grup Sergisi, Japonya-Tokyo Metropolitan Müzesi

The Royal Opera Arcade Gallery, Londra

Renklerin Ülkesi - Gizemli Fas, BCK Art Gallery, Marakeş

2019

Marjinart Gallery, Artankara, 5. Çağdaş Sanat Fuarı, Ankara

Umut Olalım, Acıbadem Lions Kulübü, İstanbul

Serenity, İKÜ Ataköy Yerleşkesi İKÜSAG Sergi Salonu, İstanbul

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Ressam