Porselen Sanatçısı

A
B
C

Sera İLEL

Porselen Sanatı

Doğum: 1965, İstanbul

Meslek: Porselen Sanatçısı

 

 

 

 

 

 

Sera İlel, 1984’te Saint Michel Fransız Lisesi’nden, 1989’da İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesinden mezun oldu. Sanatçı porselenlerinde, geleneksel uygulamaları yenilikçi bir yaklaşım ile ortaya koymaktadır. Yirmi yıllık porselen boyama yolculuğunda, güncel ifade biçimleri ve tekniklerini birleştiren İlel Boston, ABD ve Almanya’da yaşamış, şimdi ise çalışmalarını İstanbul’da devam ettirmektedir.

 

KATILDIĞI SERGİLER

2008

Karma Sergi “Toplu Atölye Sergisi”, Elma Atelier, İstanbul

2014

Karma Sergi “Artistes Sefardites des d’Istanbul a Barcelona”, Centre Civic Pere Pruna, Barselona

2018

Karma Sergi “1492 Göke: Türk Sefarad Sanatçıları Kolektif Sanat Sergisi”, La Galleria Pall Mall, Londra

2020

Golden Key Kartalkaya Kartalkaya, Bolu

 

ESERLERİ

Takımyıldızları Serisi: Takımyıldızları serisi el yapımı üç boyutlu porselenlerden oluşan bir enstalasyon / yerleştirme çalışmasıdır. Eserlerinde günümüze uzanan kültürel mirasın getirdiği geleneksel çağrışımlara yer veren İlel, tanıdık motiflerle, porseleni bir seramik sanatçısı gibi kullanarak uluslararası ifade biçimlerine farklı bir boyut kazandırmayı amaçlamaktadır. Salt porselen olmaktan ve seramik sanatının da çizdiği sınırlardan kendini özgürleştiren bu yeni form, aslında bir sohbet, bir metamorfoz ve yapı bozumudur.

 

Altın Anka Kuşu: 15 adet elde boyanmış porselen tabaktan oluşan Altın Anka Kuşu adlı çalışmasıyla Sera İlel, Anka Kuşuna bir övgü niteliğinde yarattığı, köklerini Fars mitolojisinden alan bu hayırsever ve efsanevi kuşu, psikanalitik bir arayüze dönüştürmektedir. Kültürler arasında isimleri, özellikleri ve ilişkili hikâyeleri değiştiren Anka Kuşu, mistik yönleriyle kişinin özünü keşfetme sürecinde manevi büyüme ve içsel aydınlanmanın bir simgesi olmaya devam eder.

 

Kaftan Serisi: Altın işçilikli kaftanlardan oluşan bu seri, İlel’in Hong Kong’a yaptığı seyahatlerinde, Japon kimono benzemelerini incelediği porselen vazolardan esinlenmektedir. Bu serinin bir diğer önemli esin kaynağı da İstanbul’da gerçekleşen Afgan Dokumalarına yer veren bir sergidir. Her plaka, saf mineralli pigmentlerle, en iyi kalite porselen üzerinde 18 ayar mat altın kullanılarak sır üstü tekniklerle bezenmiştir. Üç kez pişen porselenler yüksek işçilik kalitesi ile izleyiciyi Doğu’nun zengin, gizemli ve masalsı dünyasında bir yolculuğa çıkarmaktadır.

 

Altın Balık Serisi: Kaftan Serisinde kullanılan işçilikle beden bulan Altın Balık serisinde sanatçı balık kabartmalı Limoges porselenlerden esinlenmektedir. İlel bu seriyi, 18 ayar saf altın ve geleneksel İznik motifleriyle süslemiştir.

 

Balık Serisi: Sanatçı doğa ve deniz sevgisini su altı hayatından esinlenerek, deniz canlıları ve martıları betimleyerek ifade etmiştir. Paletinde mavi renge yer vererek derin suları tasvir eden İlel, bu seride balık kabartmalı porselen plakaları bezemektedir.

 

İznik Origami Serisi: Japon tasarımcılık anlayışına duyduğu saygıdan yola çıkan İlel, geleneksel İznik motiflerini origami esintili plakalarla birleştirmektedir. Ustası İlknur Özoran ile birlikte, geleneksel sanatlardaki tekrarlayıcı ritmik karakterli desenler yerine sübjektif bir yaklaşımla İznik motiflerine yepyeni bir boyut kazandırmaktadır. İlel, İznik çiniciliği ve Japon seramik sanatının günümüze uzanan birlikteliğinden, kendi filtresiyle otantik, güncel bir ifade biçimi yaratmaktadır. Bu bağlamda eserler uluslararası, evrensel ve güncel bir üslup zenginliği ışığında geleceğe uzanmaktadır.

Instagram.serailel

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Porselen Sanatçısı