Fotoğraf Sanatçısı

A
B
C

Selim BONFİL

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum: 1954, İzmir

Meslek: Fotoğraf Sanatçısı

 

 

 

 

 

Selim Bonfil, 1954’te İzmir’de doğdu. Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra Belçika Liege Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 1984 yılından beri Ruba Fermuar ve Pres Döküm San. A.Ş. Genel Müdürlüğünü sürdürmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır. Okul yıllarında ilgi duymaya başladığı fotoğrafçılık, zamanla vazgeçilmez bir hobi olarak yaşamındaki yerini aldı. IFOD bünyesinde çeşitli karma sergilere katıldı.

 

KATILDIĞI KİŞİSEL SERGİLER

2009

Doğanın Gizemi

Venedik Karnavalı

2011

Dünya Vatandaşları

2013

Hong Kong Cityscape

2014

Photokina Yüzleri

Fotoğraftan Tuvale

2017

Hayvanlar Bir Alem

2018

Kortejolar

 

KATILDIĞI İKİLİ SERGİLER

2017

Şaşırtıcı Tayland

2018

Kapadokya, İtalya (Floransa)

2019

Fotoğrafçının Seyir Defteri

Zamanın Son Bekçileri

 

Bu ikili sergileri Doç. Dr. Beyhan Özdemir ile birlikte düzenledi, ayrıca İmola kentinde İtalyan fotoğraf sanatçıları ile ortak sergiler açtı. Senaristlerinden biri olduğu “Dünden Bugüne İzmir Sefarad Düğünleri” (2012) belgeselini ve eşlik eden fotoğraf sergisini İzmir, İstanbul ve Paris’te sergiledi ve İBB’den ödüle layık görüldü. “Kelebekleri Tanıyor musunuz?”, “Hong Kong’da Hayat”, “Jak’ın Arkadaşları”, “Madagaskar”, “Dünya Vatandaşları” ve “Venedik” başlıklı saydam gösterileri izleyiciyle buluştu. İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenen, yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının bir araya geldiği “İzmir Yarınlara Bir Miras” projesinin organizasyonunda yer aldı ve çalışmaları ile katkıda bulundu.

 

Halen IFOD Yönetim Kurulu üyesi olan sanatçı, 2013 yılında Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir ve Ali Işık ile birlikte İBB tarafından tarihi çevre ve kültür varlıklarını koruma dalında katkı ödülüne layık görülen “İzmir’de Hoşgörü” belgesel fotoğraf projesini gerçekleştirdi. Selim Bonfil İzmirli Yahudi ailelerden topladığı fotoğraf ve belgeleri dijital arşivinde depolamaktadır.

www.selimbonfil.com

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Fotoğraf Sanatçısı