Ekonomist, Müzisyen

A
B
C

Selim BENBA

Ekonomist - Müzisyen

Doğum:  1969, İstanbul

Meslek:  Ekonomist, Müzisyen

 

 

Selim Benba, 1969 yılında İstanbul’da doğdu. Yedi yaşında klasik piyano ile müzik eğitimine başladı. Alman Lisesine devam ederken okul orkestrası ve çeşitli amatör senfonik-rock gruplarında yer aldı. Aynı yıllarda Faris Akarsu ile klasik piyano repertuarı üzerinde çalıştı. 1985-1988 yılları arasında İstanbul Musevi Cemaatinin sosyal kulüplerinde baterist İzzet Hiçkalmaz ile birlikte sahne aldı. Aynı yıllarda Aroyo Oda Korosunda yer aldı.

 

1989’dan sonra caz çalışmalarına ağırlık verdi. Can Kozlu’dan “Caz Tarihi ve Teorisi” dersleri aldı.

1992 yılından itibaren, başta Tahsin Ünüvar Quartet olmak üzere değişik standart caz ve fusion grupları ile konser ve caz kulübü performanslarına yer aldı. 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat

Bölümünden mezun oldu. 1994 yılında Önder Focan’ın “Jazz Guitar” albümünde çaldı. Ted Curson, Scott Hamilton, Jorge Pardo, Roy Patterson, Carol Chaiken, Özay Fecht, Annette Lowman, Jenny Evans, Sylvia Drosde ve birçok uluslararası caz müzisyenine eşlik etti. 1998 ve 2007’de Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde Caz Kulübü performansları başlığı altında kendi Trio’su ve Quartet’i ile konserler verdi. Yine aynı konsept dahilinde 1999 Akbank Caz Festivalinde kendi trio’suyla yer aldı.

 

2006’da Sıtkı Sırtanadolu ile birlikte kurdukları “Spin” ile “İlk” isimli albümünü kaydetti. Müzik çalışmalarının yanısıra uluslararası bir şirkette finans direktörü olarak görev yapmakta olan Selim Benba, 2010-2013 yılları arasında Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi yöneticiliği görevi nedeniyle Viyana’da bulundu. 2013 yılında Tokyo’ya taşındı ve aynı şirkette Japonya ve Asya Pasifik Bölgesi Finans Direktörlüğü görevini sürdürmektedir.

 

Halen müzik çalışmalarını Spin, Istanbul ve Tokyo’da oluşturduğu farklı trio ve dörtlülerle devam ettiren ve değişik caz kulüplerinde sahne alan Selim Benba, 2018 yılından bu güne Tokyo Musevi Cemaatinde geleneksel Musevi ezgileri üzerine serbest doğaçlama konserleri vermektedir.

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Ekonomist, Müzisyen