Gazeteci, Yazar, Müzisyen

A
B
C

Sara YANAROCAK

Gazeteci - Yazar - Müzisyen

Doğum: 1955, İstanbul

Meslek: Gazeteci, Yazar, Müzisyen

 

 

11 Aralık 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Sara Yanarocak, ilköğrenimini Moda İlkokulunda, ortaöğrenimini Kadıköy Kız Lisesi’nde, lise öğrenimini Özel Marmara Kolejinde tamamladı. Çocukluğunda 10 yıl süreyle klasik piyano eğitimi aldı. İngilizce, İspanyolca ve az düzeyde İbranice dillerine hâkimdir. Sanatçı 1976 yılında David Kohen Yanarocak ile evlendi. Soni (1977) ve Hay Eytan (1984) adında iki oğlu ve Guy David, Maya ve Sary adlı üç torunu vardır.

 

Yazarlık, gazetecilik ve araştırmacılık hayatı Şalom Gazetesine köşe yazıları yazmakla başladı. 1990 yılının ikinci yarısından itibaren Şalom Gazetesinde ilk yazıları yayınlandı. İlk yazı dizisi, İsrail’e yaptığı seyahat güncelerini anlatan “Gezilerimde Gözlediklerim” adını verdiği yazılarından oluşuyordu. “Bizim Kadınlarımız” (tarihte iz bırakmış Yahudi kadınların yaşam öyküleri), “Dualar, İlahiler ve Öyküleri” (Tevrat ve Kabala’da iz bırakan özel dua ve ilahilerin hikâyeleri), “Tarihte Varlığımıza Yön Verenler” (Tevrat, Talmud, Kabala ve tarihteki en önemli Yahudi erkekler), “Zaman İçinde Yolculuk” (Yeruşalayim sokaklarını ve tarihi evlerini anlatan bir araştırma dizisi), “Çocuğun Gözüyle Savaş” (II. Dünya Savaşı sırasında yaşayan çocukların dilinden savaş yılları anıları), “Diaspora Yahudileri” (diasporada yaşayan Yahudilerin binlerce yıllık yaşanmışlıkları ve tarihlerini irdeleyen araştırma yazıları), “Torunuma Mektuplar” (torununa yazdığı ve yaşam felsefesini anlatan mektup türü denemeler), “Yahudilik ve Melekler” (Tevrat’a ve Kabala’ya göre meleklerin tanımı), “Yahudi Mitolojisi ve Folkloru” (çağlar boyunca anlatılagelen, mitolojik ve Kabalistik karakterler hakkında araştırmalar ve hikâyeleri), “Talmud’tan Süzülenler” (Talmud Kitabı’nda yer alan efsanevi anlatılar), “Dikenli Tellerin Ardındaki Yaşamlar” (Holokost kurtulanlarının anlattıkları gerçek yaşam öyküleri) sırasıyla yayınlandı. Bu son dizi yaklaşık iki yıldır Şalom Gazetesinde yayınlanmaktadır.

 

Ayrıca, Yahudi gelenekleri ve bayramları hakkında yazdığı düzinelerle araştırma yazısı, denemeleri ve önemli kişilerle yaptığı röportajları yayınlanmıştır. Halen Şalom Dergi’de, çeşitli konularda kişisel yazıları yayınlanmaktadır. Göztepe Kültür Derneği’nin çıkarttığı dergide uzun yıllar yazıları yayınlandı. İtahdut Yotsei Turkiya’nın yayınladığı bültende, “Tarihin İzinde” başlığı altında, Yahudi ve İsrail tarihinin önemli olaylarını ve kişilerini yazdı.

 

2017 yılının Kasım ayından itibaren, İsrail’e taşındıktan sonra, “İtahdut Yotsei Turkia” Türkiyeliler Birliği’nin sitesinde (turkisrael.org), farklı yazarlarla dönüşümlü olarak deneme/anı türündeki yazıları yayınlanmaya başladı. Sara Yanarocak çeşitli fırsatlarda Türkiye ve İsrail’de konferanslar vermektedir. Kitapları ve müzik albümleri çerçevesinde, birçok radyo ve televizyon kanallarında kültür ve müzik programlarına konuk sanatçı olarak katılmıştır. Türkiye’deki önemli gazete ve dergilerde, kendisiyle yapılan röportajlar vardır.

 

“Biz Kadınlar”, Gözlem Yayıncılık, 1998 ve “Yakarılar İlahiler ve Öyküleri”, Gözlem Yayıncılık, 2001 adlı kitapları kaleme aldı ve “Yahudilikte Kavram ve Değerler”, Gözlem Gazetecilik, 1994 (sonrasında 2. 3. baskıları da yayınlanmış olan), “Şalom’un 60 Yılı”, Gözlem Gazetecilik, 2007 adlı yapıtlarda yazarlarla yaptığı ortak çalışmalar yayınlandı.

 

Sanatçı aynı zamanda 1993 yılında kurulan “Erensia Sefaradi” Müzik Topluluğunun solistidir. Gruba ait repertuardaki şarkıların tümünün bestecisi eşi David Kohen Yanarocak ve şarkı sözleri yazarı Yusuf Altıntaş’tır. Grup, ritim gitar ve vokal: David K. Yanarocak, vurgulu çalgılar ve perküsyonlar: Gery Erdemanar, solist, vokal: Sara Yanarocak’tan oluşur.

 

MÜZİK ALBÜMLERİ

Dos Kandelikas

La Kula De Galata

Suenyos D’espanya

Mi İjo

 

Erensia Sefaradi müzik grubu Ladino dilinde söylediği şarkılarını, Türkiye’nin önemli konser salonlarında ve festivallerde (İstanbul: Aya İrini, CRR, AKM, Yerebatan Sarnıcı, Darphane-i Amire, Boğaziçi Üniversitesi, Ankara: ODTÜ, İzmir: Liga Derneği, Antalya: Demre Noel Baba Şenlikleri, Budapeşte, Macaristan: Jewish Summer Festival, Sofya, Bulgaristan: Esperansa Jewish Festivali, Plovdiv, Burgaz, Bulgaristan: Avrupa Yahudi Günü Festivali konserleri ve İsrail’in farklı şehirlerinde) sıklıkla verdikleri konserlerde seslendirmişlerdir.

 

Yanarocak’ın hobileri arasında resim ve ebru çalışmaları, kırkyama ve goblen çalışmaları, kurdele ve nakış teknikleri ile el işleri ve ahşap boyama çalışmaları yer alır. Bu konularda kişisel ve karma sergiler de oldu. 1989-96 yılları arasında Göztepe Kültür Derneğinde amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. 2001 yılında “Hayat Yaşamaya Değer” adlı tiyatro oyunun yönetmenliğini yine aynı dernekte gerçekleştirdi.

Erensya Sefaradi Müzik Grubu

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Gazeteci, Yazar, Müzisyen