Mimar, Heykel Sanatçısı

A
B
C

Sabrina FRESKO

Mimar - Heykel Sanatçısı

Doğum: İstanbul

Meslek: Mimar, Heykel Sanatçısı

 

 

 

 

 

 

Sabrina Fresko, İstanbul’da doğdu. St Michel Lisesinden sonra Paris UP7’de mimarlık eğitimi gördü. Sanatçı Simya Galeri’de sanat seminerleri düzenleyip modern takı konusunda atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu galeride sergilediği tasarımları “mobius heykeller” olarak nitelenmektedir. Metalde dokuma teknikleri ve soyut heykel formları, modern takı ve heykel konusunda yeni form ve teknikleri üzerinde çalışmaktadır. Sanatçının tabiriyle: “Mucize değil yaratıcılık… Neye inandığımızı yalnızca biz belirlemeyiz, neyi seçtiğimizi de… Belirleyenler tasarlayanlardır, bilinçli bilinçsiz arkalarından gideriz onların.”

 

Sabrina Freskoʼnun tasarım ve yaratıcılık serüveni de mimariden başlar, takıya ve sonrasında heykele doğru devam eder. İnsanın insan için yaptığı, hem zanaat hem sanatı katmak zorunda olduğu mimari projeler, yani barınmayı sağlamak, bunu en işlevsel şekliyle ortaya koymak ve insanı mutlu bir biçimde var etmek, birçok inanışta insan yaratımının en üst noktası sayılır. O halde bu insanın kendini ifade yollarından en belirgini hangisidir? İlk kertede görünüşü, duruşu, sonrasında ifadesi… Bu görünüşün temsilleri o insanın taktıklarıyla, aksesuarlarıyla oluşur ve ifadeyi güçlendirir. Yani bir insanın üzerine ne taktığı onunla ilgili doğrudan bilgi verir.

 

Fresko, mimari eğitiminden aldığı işlevsellik ve estetik bilgisini ve buradan yaptığı çıkarımları felsefi bir yaklaşımla harmanlayıp takılarına yansıtır. Fakat takılar bununla yetinmez, formatlarından çıkmak isterler, zorlanmaktır niyetleri… Hem boyutla sorunları vardır, hem de heykelsi sorguları çoğalmıştır. Var oldukları bedenleri zaman zaman kaideleştirir, zaman zaman anıtlaştırırlar. Bedenlerin sahipleri hem izleyici olurlar sergi alanı olan bedenlerine, hem de neyi taşıdıklarından sorumludurlar. Her estetik kurgunun içinde yoğun bir bilgi de vardır. Yaratıcısından akan bu bilgiyi de üzerlerinde taşıyacaklardır. Mircea Eliade’nin dediği gibi: “Simya doğanın işini tamamlar.”

 

KATILDIĞI SERGİLER

2003

Tasarım Tılsımdır, Proje 4L, Simya Galeri

2004

Beden için mekân ne ise, takı için beden odur, Simya Galeri

2005

Bu Bir Lale Değildir, Simya Galeri

2006

Oynuyoruz, Simya Galeri

Takılabilir Heykeller, Bilkent Üniversitesi

Oyun-u-Yorum, Simya Galeri

2007

Haluk Bilginer’in oynadığı “Atinalı Timon” adlı Shakespeare oyununun sahne takıları Sabrina Fresko tarafından tasarlandı

2008

İzlenim – Impression, Çağdaş Mücevher sergisi. Karma Sergi, Küratör: Sabrina Fresko, Simya Galeri

Takılabilir Heykeller 1, Çağdaş Mücevher, Heykel Sergisi, Simya Galeri

2009

İstanbul’u Takı-Yorum, Karma Sergi, Küratör: Sabrina Fresko, Simya Galeri

Zaman, Heykel, Çağdaş Mücevher Sergisi İstanbul Bienali paralelinde

Bertold Brecht: İnsan Neyle Yaşar Zaman

Devamlılık – Continuity, Mobius Heykel, Çağdaş Mücevher Sergisi, Simya Galeri

2011

Takılabilir Heykeller 2 Çağdaş Mücevher, Heykel Sergisi, Simya Galeri

2012

Maske (İlksel mi, Güncel mi?) Takılabilir Heykel & Heykel Sergisi, Simya Galeri

www.simyagaleri.com

Instagram.simyaheykel

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Mimar, Heykel Sanatçısı