Editör, Yazar, Eleştirmen

A
B
C

Dr. Robert SCHILD

Editör -Yazar - Eleştirmen

Doğum:  1950, İstanbul

Meslek:  Editör, Yazar, Eleştirmen

 

 

Dr. Robert Schild Avusturya asıllı olup, 1950 İstanbul doğumludur. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra, Linz Üniversitesinde Uluslararası Pazarlama konusunda doktora tezini verdi. Bu çalışmasıyla “1975 Eduard Haas Ödülü”nü aldı. Ardından Türkiye’ye dönerek demir-çelik sektöründe şirket kurucu ortaklığı/yöneticiliği yaptı ve 2015’de emekli oldu.

 

1971-72 yıllarında Yeni Gazete ve Cumhuriyet, 2000 yılı sonrasında ise Milliyet, Hürriyet Avrupa, Agos Gazeteleri; Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Hürriyet Kitap Sanat, Kitap Kirk, Radikal İki, Cumhuriyet Dergi, Milliyet Sanat ile Adalı, Tarih Vakfı’nın İstanbul ve Toplumsal Tarih, YKY’nin kitaplık ve TÜSİAD’ın Görüş Dergilerinde yazıları yayınlandı ve halen yayınlanmaya devam ediyor. Ayrıca Frankfurter Allgemeine Zeitung ve Viyana’da Die Presse gazetesi ile çeşitli pazarlama dergilerinde makaleleri ve ABD University of Illinois’un Export Marketing: Lessons From Europe kitabında da bir araştırması basılmıştır.

 

KİTAPLARI

Değinmeler (denemeler; İstanbul, 2000)

Aşkenazlar (tarihi inceleme, başkalarıyla birlikte; İstanbul, 2000)

Sandverwehte Wege (Ladino şiirler antolojisi, başkalarıyla birlikte; Landeck/Avusturya, 2001)

Savunmanın Son Çaresi: Gülmek – Aşkenaz Mizahında Gezintiler (İstanbul, 2014)

Österreich in Istanbul (Viyana, 2017) başlıklı tarih kitabı, İstanbul Aşkenazları hakkında bir araştırmasını içermektedir

Ayrıca 2017’de yayımlanan Siren Bora’nın Anadolu Yahudileri - Ege’de Yahudi İzleri ile A.Mayer / E.Samsinger’in Mayer Mağazaları - İstanbul’un Gözde Hazır Giyim Mekânları 1882-1971 kitaplarının editörlüğünü yaptı

Projesini oluşturduğu “Yakın Ada Uzak Ada Burgazada” belgeseli 2005’de NTV’ gösterildi. Açık Radyo’da Caz ve Klezmer müzikleri hakkında program dizileri yaptı. İKSV 2018 Müzik Festivalinde “Galata Müzik Rotası” etkinliğinin projesini oluşturdu. 1997-2015 yılları arasında Şalom Gazetesi ve Şalom Dergi’nin ardından, 2015-2017 yılları arasında Paros Dergisinde kültür-sanat yazılarıyla kitap eleştirileri, Tiyatro Eleştirmenler Birliğinin oyun dergisi ve 2003’den yazmaya başladığı “Tiyatro... Tiyatro...” dergisi ile devamı sayılan www.tiyatrodergisi.com.tr portalında halen tiyatro eleştirileri yayımlamaktadır. Yazar, aynı derginin Yayın Kurulu ile yıllık Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu üyeliklerinde de faal olarak yer almıştır.

 

Yahudi Cemaati ile ilgili çalışmaları arasında, Neve Şalom Kültür Merkezi ile Aşkenaz Sinagogu ve Schneidertempel Sanat Merkezinde düzenlediği otuzu aşkın konser ve müzikli etkinlikleri sayılabilir. Robert Schild Almanca, İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır. 2017 yılından bu yana yaşamını dönüşümlü olarak Tel Aviv, Viyana ve Burgazada’da sürdürüyor.

 

İsrail’deki Türkiyeliler Birliği internet portalında halen yazmayı sürdürmekte olduğu “Değinmeler” köşesi https://www.turkisrael.org.il linkinden takip edilebilir.

Tiyatro yazıları için: http://www.tiyatrodergisi.com.tr

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Editör, Yazar, Eleştirmen