Öğretim Görevlisi, Eğitmen, Uzman Psikolojik  Rehber ve Danışman,  Ressam, Kişisel Gelişim Uzmanı, Yazar, Gazeteci, Besteci, Müzisyen, Takı Tasa

A
B
C

Reneta Sibel YOLAK

Ressam - Besteci - Eğitmen

Doğum: Ankara

Meslek: Öğretim Görevlisi, Eğitmen, Uzman Psikolojik  Rehber ve Danışman,  Ressam, Kişisel Gelişim Uzmanı, Yazar, Gazeteci, Besteci, Müzisyen, Takı Tasarımcısı, Şarkıcı, Sporcu, Alternatif Tıp Uzmanı

 

 

 

Ankara’da doğan Reneta Sibel Yolak ortaöğrenimini TED Ankara Kolejinde sınıf birincisi olarak tamamladıktan sonra Nişantaşı Anadolu Lisesini okul ikincisi olarak bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinde Uluslararası Basın Enstitüsünün, Doğan Medya Grubunun ve Boğaziçi Üniversitesinin ortak olarak düzenlediği, sadece otuz seçkin basın elemanının seçildiği “Gazetecilik Hizmet İçi Semineri”ne seçilerek bu semineri başarıyla bitirdi. Ardından İsrail’de Levinski Koleji Yüksek Öğretmenlik Bölümünden başarıyla mezun oldu ve Tel Aviv Üniversitesinde, İsrail Tarihi Bölümünde burslu okudu. Boğaziçi Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitim Bilimleri, Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Yüksek Lisans Bölümünden de 2017 yılında başarıyla mezun oldu.

 

Küçük yaşlardan itibaren aldığı bale ve dans derslerini, salon dans dersleri ve folklor ve İsrail folkloru ile sürdüren Yolak, uzun yıllar piyano, akordeon, flüt, melodika, gitar ve keman dersleri aldı. Nes Korosu, Talmud Tora Korosu, Yeşilçam Korosu ve Boğaziçi Üniversitesi Korolarında solistlik yaptı. Yazı yazmaya küçük yaşlarda başlayan Yolak’ın, TED Ankara Kolejinde okurken kaleme aldığı yazı, makale ve şiirleri ödüllere layık görüldü. Sonraki yıllarda İsrail’de yazdığı kitaplar akademisyen ve yazarların katıldığı bir kurul tarafından “Uluslararası Özel Yazar Ödülü”ne layık bulundu.

 

Üniversite Gençlik Yazar Ödülleri, Milliyet sanat Ödülleri, Kıvılcım Kamgözen, Abdi İpekçi makale yarışmasına İSKİ ve üniversiteler arası kompozisyon yarışmalarına katıldı. Şalom Gazetesinde spor, din ve gelenekler konularında öyküler yazdı, çeşitli röportajlar yaptı. Ankara Talmud Tora’da amatör tiyatro çalışmalarına katıldı. TED Ankara Kolejinin bandosunda saksafon dersleri aldı. Okulun Kültür ve Edebiyat kolu başkanlığını yaptığı okul gazetesi çalışmalarında aktif rol aldı. İlk resim derslerini Nevin Çokdeğerli ve Mehmet Uzunince’den alan Yolak, sonraki yıllarda yağlıboya, akrilik, karakalem çalışmalarını çeşitli atölyelerde sürdürdü. Prof. Dr. Fethiye Erbay, Ressam Saim Onan, Gülay Sevsevil ve Doç. Mutlu Erbay’dan dersler aldı. Yıldırımspor Kulübünde Selma Ertovi ve çeşitli öğretmenlerden aldığı resim derslerini kişisel ve karma sergilerle bütünleştirdi. Bir süre takı ve spatula resim teknikleri dersleri alan Yolak, çeşitli yarışmalardan sonra DE Müzayede, Librarie de Pera ve Uğur Antik Müzayedeyle çalıştı.

 

İlkokul sıralarında başladığı folklor çalışmalarını sonraki yıllarda İsrail folkloruyla, YSK’da, DYD’de ve İsrail dans akademilerinde sürdürdü. Talmud Tora ile başlayan dini ve geleneksel eğitimini Şişli ve Ortaköy Sinagoglarında madriha olarak çalışarak güçlendirdi ve Talmud Tora Korosunda İbranice şarkılar öğrendi. Rav Grünzberg’den Talmud ve Tanya dersleri aldı. Halen, İsrail’de Orot Emuna Yeşivası’nda Rav Ovadya’nın öğrencisidir. Mişna, Gmara, İbrani tarihi, Rav Kook’un bilgeliği derslerini almaktadır.

 

Japon ve Türk öğretmenlerden aldığı eğitimlerini, Usui Reiki Master, Kundalini Master ve Karuna Master unvanlarını alarak tamamladı. Meditasyon teknikleri, Kristallerle Şifa, Bitkilerin Gücü, Aromaterapi ve Reflexoloji konusunda dersler aldı. Tamamlayıcı Tıp uzmanı olarak, çeşitli seminerler vermenin yanı sıra, Adalar, Kalamış ve Levent Rotary, Lions Dernekleri ve Boğaziçi Üniversitesine, Njoy, Hillside gibi çeşitli kulüplere konuşmacı olarak davet edildi.

 

Sonraki yıllarda, İspanyolca, ileri İbranice, Arapça, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dersleri aldı. Hem yurt içi, hem de yurt dışında İngilizce öğretmenliğinin yanı sıra, İspanyolca ve spor hocası olarak çalıştı. Profesyonel sporcu olan Yolak, Hillside Spor dernekleri, Sports International, Conrad ve Swissotel’deki step, aerobik, hiphop ve dans seminerlerine katılarak çeşitli sertifikalar aldı. Veges Fitness Center’da profesyonel step ve aerobik öğretmenliği yaptı. Raquetball, squash, aikido, yoga ve pilates eğitimi de alan Yolak, BÜMED’in 2005’te düzenlediği squash turnuvasında kadınlar ikincisi, Colliseum’un 2006’da düzenlediği squash turnuvasında dördüncülük, Hillside’da racquetball, squash ve tenis dallarında ikincilik ödülleri aldı.

 

BÜMED Dergisi, Genç Gelişim Dergisi, Elele, Doğan Medya Grubu, Genç Öğrenci Dergisi, Şalom Gazetesi, Göztepe Kültür Dergisinde yazıları yayınlandı. Halen “Persephonun Çiçekleri”ni Avlaremoz’da, çeşitli internet sitelerinde ve Facebook’ta kendi sayfasında yazmaktadır. Ulusal müzik, spor, satranç ve şarkı yarışmalarında aldığı ödüller ve derecelerin yanı sıra, 3 uluslararası beste ödülü, tüm dünyadan uluslararası İspanyolca şarkıların yarıştığı ve İspanyolca Eurovision olarak nitelendirilen “Festiladino Şarkı Yarışması”nda 2 dünya birinciliği, son on yılın birincilerinin yarıştığı beste yarışmasında 1 dünya ikinciliği, İsrail’de Uluslararası Özel Yazar ödülü, Uluslararası Ladino Şiir yarışmasında dünya birinciliği olmak üzere 5 uluslararası ödülü bulunan Yolak’ın 20 kitabı ve 66 bestesi bulunmaktadır.

 

Kitapları arasında, “Geçmişten Günümüze”, “Mutlu Olmanın Yolları” (500.000 baskı), “Yaşama Sanatı”, “Masal Gibi Aşklara””, Yaşam Mucizesi”, “Yahudi Hikâyeleri”, (Yahudi Hikayeleri kitabında Yahudi kişiliklerin davranışlarını gözlemledi ve okuyucuya aktardığı, en sonunda  bir öğüt ve ders veren hikayeler var. Bu türünün bir ilk örneği. Yaptığı araştırmada bazı insanların hikayeleri okurken anlamayacağı terimleri de arkaya bir sözlük koyarak çözmüş). “Sevgi Çiçekleri”, “Ah Şu Kadınlar”, “Hayatın Kalbinde Kendini Bulmak”, “Evrensel Aydınlanma Terapisi”, “Holokost bir Avrupa Soykırımı”, “Bir Aşk Masalı”, “Naziler’in Gölgesinde Çölde Açan Çiçekler”, (Araştırma kitabı, yıllar önce Avrupa’da gerçekleşen soykırımın canlı ve gerçek hikayeleri yer alıyor. Hitler Almanyası’nda başlayıp neredeyse tüm Avrupa’yı kasıp kavuran öyküler), “Gönül Bahçesi”, “Ümit Adası” sayılabilir; ayrıca yayınlanmayı bekleyen çok sayıda kitabı bulunmaktadır. “Mutlu Olmanın Yolları” ve “Masal Gibi Aşklara” kitapları çok uzun yıllar çok satanlar listesinde yer almıştır. Kendi kitaplarının yanı sıra 5 yazar arkadaşının kitaplarına makaleleriyle katkıda bulunmuştur.

 

Gözlemci ve meraklı bir kişiliğe sahip olan Yolak, genellikle etrafındaki insanların öykülerini yazıyor. Araştırmacı kişiliğini zengin hayal dünyasıyla birleştiriyor. Uluslararası Ladino Şiir yarışmasında dünya birinciliği ödülü aldıktan sonra şiirini besteledi ve yakın zamanda single veya albüm olarak çıkartma çalışması içerisinde. Pek çok yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Yolak, “Boğaziçi Üniversitesi Görme Özürlüler Derneği – GETEM’de gönüllü okuyucudur. Aynı zamanda MESAM ve Yeşilçam Korosu üyesidir. Doktora öğrencisi olan sanatçı, piyano, gitar ve keman çalıyor ve 8 dil konuşuyor. Kişisel gelişim uzmanı olarak seminerler veriyor ve öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Instagram.renetasibel

facebook.com/renetasibel

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Öğretim Görevlisi, Eğitmen, Uzman Psikolojik  Rehber ve Danışman,  Ressam, Kişisel Gelişim Uzmanı, Yazar, Gazeteci, Besteci, Müzisyen, Takı Tasa