Pianist, Composer, Soprano, Music Therapist

A
B
C

Renan KOEN

Piyanist - Composer - Soprano

Doğum: İstanbul

Meslek: Pianist, Composer, Soprano, Music Therapist

 

 

Renan Koen, İstanbul Festivali kapsamında konser veren “Amherst College” Korosunun şefinin müzik yeteneğini keşfiyle, müziğe 8 yaşında klasik flütle başladı. 1983 yılında kompozitör Ali Darmar ve Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile piyano çalışmalarına başladı. Aynı yıllarda Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı orta bölümü Nazım Acar Flüt Sınıfından mezun oldu. 1985-1986 yıllarında çalışmalarına Paris’te Germaine Mounier ile 1990-1991 yıllarında Londra’da pedagog Maria Curcio ve asistanı Mark Swartzentruber ile devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1995 yılında M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı kapsamında düzenlenen “Chopin Etüt” yarışmasında dördüncülük, aynı yıl düzenlenen “Cemal Reşit Rey” yarışmasında “Improvisation” adlı eseriyle ikincilik ödülüne layık görüldü. Aynı yıllarda M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı “Judith Uluğ Piyano Sınıfı”ndan mezun oldu. Bir yandan piyano kariyerini sürdürürken, Anadolu Kültürü ezgileri ve dünya yerel ezgilerine ilgisi arttı ve bu ezgilere Batılı bir bakış açısı getirebilmek için Dr. Pieter Snapper ile kompozisyon ve elektro kompozisyon teknikleri, Reuben de Lautour ile kompozisyon teorileri ve caz armonisi çalıştı.

 

Müziğin en büyük misyonunun birleştirici ve iyileştirici olduğuna inanan sanatçı, Atina’da, Avrupa Müzik Terapi Federasyonu’na bağlı “Art et Qualite de Vie – L’art en Prevention Therapie et Pedagogie” programını, öğretmeni psikolog-pedagog ve müzik terapisti Lianna Polychroniadou Prinou eşliğinde tamamladı ve aynı sene “La Societe Hellenique du Musicotherapie et Expression Creative” Federasyonunun Türkiye’den tek kadın üyesi oldu. Koen, müzikterapi çalışmalarını sürdürürken kişilerin ses hafızaları ve her insanda oluşmuş bu ses bankasının, kişileri nasıl ve hangi yönde etkilediği konusu çok ilgisini çekti ve bunun üzerine, müzikterapi ve besteciliği birleştirerek kendi yöntemini geliştirdi.

 

Söz konusu müzikterapi yöntemi Avrupa’daki üniversitelerin dikkatini çekti. Renan Koen, Yunanistan, Portekiz ve Avusturya gibi ülkelerde düzenlenen Dünya Müzikterapi Kongrelerinden davet aldı. 2012-2013 yıllarında Soprano Ece İdil ile şan çalışmalarına başladı ve halen Soprano Doç. Şebnem Ünal ile çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1993-2009 yılları arasında soprano Şebnem Ünal ile birlikte “Dünya Müziğinde Etkileşimler” konusundaki araştırmalarını sürdürdü. Federico Garcia Lorca’nın “13 İspanyol Halk Şarkısı”nı Türkiye’de ilk kez yorumlayan ikili, yollarına 2003-2009 yılları arasında kurdukları “Melodias Epicas” isimli oda müziği topluluğu ve “eşzamanlı duyuşlar” adını verdikleri projeyle devam etti.

 

Renan Koen, çeşitli projelerin içinde yer almaktadır ve 2008-2009 döneminde, bir süredir çağdaş sanatlar alanına yer veren Galata Perform’un düzenlediği “Yeno Ceno” çağdaş müzik festivalinin küratörlüğünü yapmıştır. Oda müziği konserleri, resitaller vermekte, çeşitli orkestralarda solist olarak çalmaktadır.

 

2008 yılında Taxim Edition / Universal etiketli “Köprüler /Bridges” adlı solo piyano albümü ve 2014 senesinde kendi ailesinin hikâyesi üzerine kurguladığı Ege, Ortadoğu, Anadolu gibi çeşitli bölgelerdeki Sefarad otantik halk ve sinagog ilahilerini kendi bakış açısıyla derleyip bestelediği ve kendi (piyano / soprano /armonuim) icrasının yanısıra, Sasha Rozhdestvensky (keman), Sedef Erçetin (çello), Elif Kantarcı (viyola), Derya Türkan (kemençe), Özel Özel (mızraplı-yaylı tanbur), Ertan Tekin (duduk), Kemal Akdoğan (tenor), Mehmet Akatay (vurmalı çalgılar) gibi çok kıymetli müzisyenlerin de yer aldığı “Kayıp İzler Gizli Anılar” adlı albümü Kalan Müzik etiketiyle yayınlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Dünya Savaşı süresince Terezin Toplama Kampına hapsedilmiş ve yasak da olsa orada eserler üretmeye devam etmiş bestecilerin yaşamları, olguları, piyano ve koro eserlerini araştırma konusu yaptığı projesi “Holokost’u Anma / Uykudan Önce” albüm ve çeşitli röportajların, projenin konserinin, savaşta geçmiş yaşam öykülerinin yer aldığı DVD çalışması, 500. Yıl Vakfı, Anadolu Kültür, Kariyo & Ababay Vakfı ve Dr. Erol Hakanoğlu’nun destekleriyle, yine Kalan Müzik etiketi ile 24 Kasım 2015 tarihinde dinleyicisi ve izleyicisi ile buluştu.

 

“World ORT Music and the Holocaust Web” Sitesi, Renan Koen’in “Holokost’u Anma /Uykudan Önce” adlı 3. albümünü kaynakça göstermiş ve kendi referans listelerine koymuştur. Holokost zamanında müzik, besteci ve icracılara derin araştırmaları ile yer vermesinin yanı sıra, aynı dönem içerisinde politika, propaganda, direniş, sürgün, yanıtlar, hafıza gibi temaları da konu eden bu kıymetli web sitesi, aynı zamanda “Education for Life” ilkesi ile yola çıkmış eğitim konusunda önemli bir yer tutan World ORT (www.ort.org)’un yarattığı değerlerden biridir.

www.renankoen.com

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Pianist, Composer, Soprano, Music Therapist