Müzisyen, Prodüktör, Söz Yazarı, Besteci

A
B
C

Nino VARON

Müzisyen - Söz Yazarı - Prodüktör

Doğum:  1944, Kudüs

Meslek: Müzisyen, Prodüktör, Söz Yazarı, Besteci

 

 

 

 

 

 

Müziğe 13 yaşında, Büyükada’da gitar çalarak başlayan Nino Varon, askerliğini Sivas Orduevi’nde orkestra şefliği yaparak tamamladıktan sonra 1967’de Odeon Plakları’nda müzik seçiciliği yaparak profesyonel hayatına başladı.

 

EMI-PHILIPS (Universal), CBS (Sony), Barclay, Polydor gibi dünya şirketlerinin Türkiye’de uluslararası repertuar ve plak seçiciliğinin yanı sıra prodüktör asistanlığını yaptı.

 

1970 yılında, sözlerini yazdığı “Hasret” şarkısının prodüktörü olarak Tanju Okan lansmanında yer aldı. Ertesi yıl Phillips Paris’e transfer oldu. Intersong/Chappel şirketinde, Alice Dona, Mick Jones (Foreigner), Alan Stiwell gibi isimlerle çalıştı.

 

1972 yılında Odeon plak ile İstanbul’a dönen Varon, Nilüfer’i keşfederek lansmanını yaptı. Bu aynı zamanda Türkiye’de modern prodüktörlük kavramının başlangıcıydı. Ajda Pekkan, Modern Folk Üçlüsü, Füsun Önal, Semiramis Pekkan, Nilüfer, Juanito, Tanju Okan, Selçuk Alagöz, Timur Selçuk, Nejat Yavaşoğlu (Bulutsuzluk Özlemi) gibi sayısız ünlü müzisyenin prodüksiyonlarını yönetti. Bu arada yabancı şarkıların Türkiye’de seçimine ve tanıtımına da devam etti.

 

1974 Eurovision yarışmasında, Nilüfer’in seslendirdiği “Boşver” şarkısı ile finale kaldı. Ertesi sene Yılmaz Güney’in Arkadaş filminin müzik planlamasını yöneterek Türk sinemasına da katkıda bulundu.

 

1977 yılında ünlü Nova Müzik Plak şirketini kurdu ve prodüktörlüğünü yaptığı Nazar Grubu Türkiye’yi Eurovision’da temsil etti. Erol Pekcan ile Türkiye’nin ilk caz albümü Jazz Semai’ye imza attı. Osmanbey’de açtığı Nova Müzik Center ile müzik danışmanlığının yanında İstanbul gece hayatına diskotek hizmetleri de sundu. Ajda Pekkan’ın seslendirdiği, 1980 Eurovision’unun unutulmaz şarkısı “Petrol” ekibinde artistik direktör olarak yer aldı.

 

80’li yıllarda çıkış yapan Kayahan ile 1985 yılında çalışmaya başladı. Aynı zamanda Nilüfer ve Ajda Pekkan ile çalışmalarına devam etti. Bu dönemde film ve reklamlar için de müzikler yaptı.

 

1992 yılına gelindiğinde unutulmaz eserlerinden “Exodus 1492”yi, İspanya’dan gelen Türk Musevilerine, 500. Yıl anısal müziği olarak kazandırdı.

 

Show Radyo’da yaptığı radyo programlarına 1995 yılında başladı. Sonrasında ABD’nin Kaliforniya eyaletine yerleşti ve burada dünya müziği araştırmaları yaptı. Türkiye’de prodüktörlük faaliyetlerine devam eden Varon, Kayahan “Emrin Olur”, Nilüfer’in “Yeniden Yetmişe” ve Ajda Pekkan “Diva 2000” gibi 90’lara damga vuran albümlerinin süpervizörlüğünü yaptı.

 

2000 yılında artistik direktörlüğünü yaptığı Marşandiz International şirketinin ilk albümü “İtiraf”ı yayınladı. Ertesi yıl, bir diğer önemli keşfi Duman grubunun solisti Kaan Tangöze’nin lansman stratejistliğini yaptı ve yıldızını parlattı.

 

2002 yılında Türkiye’yi tanıtıcı müzik projelerinin hazırlanmasına ve prodüktörlük faaliyetlerine danışmanlık yaparak engin deneyimlerini sundu.

 

Çok yönlü bir sanatçı olan Varon, 2003 yılında müzik çalışmalarının yanı sıra resim yapmaya başladı. Ardından, İstanbul ve Adalar projesinin stüdyo çalışmalarına girişti.

 

Odeon’un danışmanlığına devam ederken, 2005 yılında “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” albümlerinin projelendirilmesinde müzik direktörlüğü yaptı ve “Sesli Satırlar”ın ön çalışmalarına başladı.

 

2006 yılında Nilüfer “Karar Verdim” albümünün müzikal danışmanlığını yaptı ve Cenk Rofe’nin “Affet Beni” isimli albümünü hazırladı. 2007 yılında ise 50 yılı aşkın sanat deneyimini aktardığı “Ninovari” isimli projeyi Büyükada’daki evinde tamamlayıp sanat dünyasına kazandırdı.

 

Şu sıralar zamanının çoğunu resim yaparak geçiren Varon’un sayılı olsa da açtığı sergileri olmuştur.

 

Instagram.ninovaron

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen, Prodüktör, Söz Yazarı, Besteci