Ressam

A
B
C

Nazlı BÜBEROĞLU

Ressam

Doğum:  1989, İstanbul

Meslek:  Ressam

 

 

 

 

 

 

Nazlı Büberoğlu, 21 Mayıs 1989’da İstanbul’da doğdu. 2008 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimine devam etti. 2013 yılında tamamladığı lisans eğitimimin ardından Ipsos Araştırma Firması’nda Kalitatif Araştırmalar Bölümünde işe başladı ve bir buçuk senelik iş deneyiminin devamında Budapeşte Central European Üniversitesi’nde Tarih Bölümüne girmeye hak kazandı.

 

Aniden ortaya çıkan bir beyin tümörü nedeni ile eğitimine ara verip İstanbul’a dönmek zorunda kaldı. Geçirdiği ameliyatların ardından, hafızası ile ilgili yaşadığı çeşitli problemlerden ötürü eğitimini tamamlayamadı. İyileşme sürecinde, hayatına yeni bir yön vermeye karar verdi. Resim o zamana dek hep hayatında olmuştu ve geçirdiği rahatsızlığın ardından sanat eğitimi almak istediğine karar verdi. Yeditepe Üniversitesi’nin yetenek sınavlarına girdi ve Güzel Sanatlar alanında burslu olarak, yüksek lisans eğitimine başladı. 2020 Haziran’ında mezun oldu ve şimdilerde doktora çalışmalarıyla eğitim hayatına devam etmeyi planlıyor.

 

Nazlı Büberoğlu için sanat, kişisel ve sosyal hayat tecrübelerinden elde edilen ve yaşanan olaylarla şekillenen işlerin bir bütünü. Yaratma süreci ise farklı birlikteliklerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Neden, ne, ne zaman, nerede, kim ve nasıl gibi klasik sorular başlangıç noktası. 2016 yılında geçirdiği zorlu durum sebebiyle, ürettiği işler genellikle hayat ve ölüm üzerine. Başına gelen olayları bu soruları sorgulayarak eserlerine yansıtıyor. Sanatın hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan iyileştirici olduğuna ve o dönemin hayatına bambaşka bir yön verdiğine inanıyor. Bu yüzden yaratım sürecinde günlük hayat ile sanatı buluşturmaya çalışıyor ve bunu yapmak için günlük hayattan ipler, teller, yapraklar, değişik kâğıtlar gibi malzemeler kullanıyor. Böylece hayat ile sanat arasındaki bağlantıyı canlı tutmaya çalışıyor.

 

KATILDIĞI SERGİLER

2019

Rota Sanat Yarışması, Sergilenme Ödülü, Ayvansaray Üniversitesi Plato Art Galerisi, İstanbul

Avangard Yaklaşımlar, Pinelo Sanat Galerisi, Design Festa Galerisi, Harajuku, Tokyo

Long Distance Sergisi, Miami Sanat Festivali, Miami

Mesafeler, Luna Sanat Galerisi, İstanbul

Improvisation, Kadıköy Gençlik ve Sanat Merkezi, İstanbul

2020

The Phenomena of Natural Phenomena II, New Society Art, Virtual Exhibition, Boston,

2-3-4 Ekim 2020

Açık Stüdyo Günleri

 

KAZANDIĞI ÖDÜLLER

2014

İyi ki Varsın Ödülü

Instagram.nazlıbüberoğlu

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Ressam