Heykel Sanatçısı

A
B
C

Nadia ARDİTTİ

Heykel Sanatçısı

Doğum: 1948, İstanbul

Meslek: Heykel Sanatçısı

 

 

 

 

 

 

Nadia Arditti, 1948 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İsviçre’ye yerleşti. Eğitimini İsviçre’de tamamladıktan sonra resim yapmaya (Atelier Martini, Cenevre) başladı sonrasında heykele (Atölye İrfan Korkmazlar, İstanbul) yöneldi.

 

Arditti 1978’de İstanbul’a yerleşti ve Sanayi Mahallesindeki atölyesinde çalışmalarına devam etti. Mum eritme tekniği ile dökülen bronz heykellerin patinalarını kendi özel metoduyla sanata dönüştürmektedir. Birçok eseri Türkiye, İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya, Çin, ABD ve İngiltere’deki sanatseverlerin özel koleksiyonlarında yer almaktadır. Bugüne kadar çeşitli ülkelerde 42 kişisel, 72 karma sergi açmıştır.

 

ÖZEL KOLEKSİYONLAR

HSBC Bank, İstanbul

Four Seasons Hotel, Bosphorus, İstanbul

1994

Mairie du XII. Art Salon des Peintres et Sculpteurs Contemporains sergisinde

Madame Bernadette Chirac’a takdim edildi

2003

Cass Business School, City of London / İş Yönetimi Okulu için yaptığı “Yükselen Kanatlar” adlı heykelin maketi, okulun açılışında Kraliçe II. Elizabeth’e takdim edildi

2003

“Destek” adlı bronz heykeli Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Edirne’deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne konuldu

 

ANIT HEYKELLERİ

1997

Rüzgâr, Bronz Heykel, Ataşehir Emlak Bank Konutları, İstanbul

2000

Yükselen Ateş, Bronz Heykel, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, İstanbul (I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşında ölen Türk Musevi şehitlerin anısına)

2003

Yükselen Kanatlar / Soaring Wings, Bronz Heykel, Cass Business School avlusu, Londra (bu heykel Türkiye’de yapılıp Londra’ya yerleştirilen ilk heykeldir. Heykelin açılışını Londra büyükelçisi Sayın Akın Alptuna ve City Üniversitesi’nin rektörü David Rhind yaptı)

2005

Dayanışma, Bronz Heykel Açılışı, Or-Ahayim Hastanesi Bahçesi, Balat

2006

Soaring Spirit (Yükselen Ruh – 210 x 225 x 96 cm) adlı anıt heykel, Diana Padelford Binkley anısına West Sound, Orcas Island. Haziran 2006’da Washington Eyaletinde aile malikânesine yerleştirildi, açılışı Ağustos 2006 da yapıldı

 

Nadia Arditti birkaç yıl önce atölyesini Kozlu (Çanakkale) Köyüne taşıdı. Kendi sözlerine kulak verelim: “Yılların bronz çalışmasının sonucunda, havai formların boşluk ve hacmi değerlendirilmesiyle en ağır metal dahi en hafif konuma gelir. Heykellerim su, deniz, esintiler, rüzgârda yapraklar, ruh, gizem ve uçan kuşları simgeler. Özgürlüğün mekânı kullanmasıyla ne olduğunu hisseder ve hayal kurarsınız, rüya görürsünüz. İzleyiciyi kendi hayal gücüyle uçmaya davet ediyorum. George Braque’ın dediği gibi: Sanat, yaranın ışığa dönüşmüş şeklidir.”

www.nadiaarditti.net

www.lebriz.com

Instagram.nadiaarditti

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Heykel Sanatçısı