Operatör Doktor, Yazar

A
B
C

Opr. Dr. Musa ALBUKREK

Operatör Doktor - Yazar

Doğum:  1937, İstanbul

Meslek:  Operatör Doktor, Yazar

 

 

Tıp doktoru olan Musa Albukrek, 1937ʼde İstanbul’da doğdu. Küçük yaşında resme olan yatkınlığı fark edildi. Okul yıllarında ünlü ressam Naile Akıncıʼnın öğrencisi oldu. Siyah-beyaz desene yönelik, mimari ağırlıklı resimlerle, “Çizgilerle Türkiye”, “Çizgilerle Adalar”, “Çizgilerle Akdeniz Yöresi” ve “Çizgilerle İstanbul” adlı 4 kitabı yayınlandı.

 

Okul ile eşzamanlı olarak İstanbul Konservatuvarında, keman dalında müzik eğitimi gördü. Kurduğu “Pre-Klasik Oda Müziği Grubu” ile yurt içi ve dışında, kültür merkezlerinde, radyo ve televizyonda sayısız konserler verdi. Albukrek, Ulus Musevi Okullarının marşının da bestecisidir.

 

Amerikan Hastanesi Proktoloji Uzmanı ve Genel Cerrahı olup, ayrıca Florence Nightingale Hemşire Okulu ve Yıldız Üniversitesinde Öğretim görevlerinde bulundu. Kendi ürettiği ve edindiği objelerle halka açık bir oyuncak müzesi kurdu. Geniş pul koleksiyonu ile kültürel anlamda neşriyat sergileri oluşturdu. Zaman zaman Şalom Gazetesinde makaleleri yayınlanır. Tıp alanındaki mesleği dışında, tüm sanatsal faaliyetlerini gönüllü olarak icra etmektedir. Verdiği konserlerin kaydı YouTubeʼdan izlenebilir.

Instagram.musaalbukrek

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Operatör Doktor, Yazar