Yazar, Eğitmen

A
B
C

Mario LEVİ

Yazar - Eğitmen

Doğum: 1957, İstanbul

Meslek: Yazar, Eğitmen

 

 

 

 

 

 

Mario Levi, 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Michel Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. 1970’li yılların ortalarında yazmaya başladığı ilk hikâyeleri yayınlanmadı. 1984 yılından itibaren, ilk yazıları Şalom, Stüdyo İmge, Cumhuriyet, Hokka, Argos, Cumhuriyet Dergi, Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, Gergedan, Varlık gibi gazete ve dergilerde yayınlandı.

 

İlk kitabı “Jacques Brel: Bir Yalnız Adam” 1986 yılında çıktı. Üniversite bitirme tezinden hareketle yazdığı bu romansı biyografiyi, 1990 yılında çıkan ve kendisine o yılın Haldun Taner Öykü Ödülünü kazandıran “Bir Şehre Gidememek” adlı kitabı izledi. Ertesi yıl ikinci hikâye kitabı “Madam Floridis Dönmeyebilir” yayınlandı. Bir sonraki yıl, daha çok bir uzun hikâye ya da anlatı olarak görmeyi tercih ettiği ilk romanı “En Güzel Aşk Hikâyemiz” raflardaki yerini aldı. Bu kitabın ileride yazacağı ve 2005 yılında okurla buluşan “Lunapark Kapandı”nın kaynağını oluşturduğunu sonradan anladı.

 

Bu arada, pek çok okur tarafından artık bir klasik gibi görülen “İstanbul Bir Masaldı”yı yazdı. 1999 yılında yayın hayatına katılan bu kitabı yazarken böyle bir değerlendirmeyle karşı karşıya kalacağını da, 2000 yılının Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görüleceğini de bilmiyordu. 2005 yılı aynı zamanda “Bir Yaz Yağmuru” adlı kitabını okurlarına sunduğu yıldır. Bu kitap yayın hayatının ilk yirmi yıllık bölümünde, farklı gazete ve dergilerde yayımlanmış, bizzat kendisi tarafından seçilmiş ve değerlendirilmiş yazıları bir araya getirmiştir.

 

2009’da bir dönemin ruhunu dile getirmeye çalıştığı “Karanlık Çökerken Neredeydiniz” çıktı. 2013 yılında “Size Pandispanya Yaptım” adlı romanı okurla buluştu. 2015’te “Bu Oyunda Gitmek Vardı”, ertesi yıl tek cümlelik hikâyelerden oluşan “Bir Cümlelik Aşklar”, 2017’de “Yanlış Tercihler Mahallesi”, 2019’da “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy” Everest Yayınları tarafından yayınlandı. “Bu Salı ve Her Salı… Şişli” kitabı 2020 yılında basılmıştır.

 

Mario Levi halen Yeditepe Üniversitesinde Yazı Yaratımı dersleri vermektedir.

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Yazar, Eğitmen