Fotoğraf Sanatçısı

A
B
C

Maggie DANON

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum: 1933, İstanbul

Meslek: Fotoğraf Sanatçısı

 

 

1933 İstanbul doğumlu Maggie Danon, 1962 yılında Kristine Saleri ile resim derslerine başladı. 1964 yılında Beyoğlu Sanat Galerisi’nde, 1974 yılında ise Modern Galeri’de resim ve heykel sergileri açtı. 1984 yılında fotoğraf sanatına yönelen Danon, kariyerine fotoğrafçılık üzerinden devam etti.

 

“Sanatıma bir sıfat vermek gerekmez. Yaptığım resmin, heykelin, fotoğrafın verdiği muhteşem zevkleri birleştirip hür bir sanat oluşturdum. Fırça, spatula, çamur, alçı, fotoğraf makinesi, bilgisayar hepsi cansız birer alet. İç dünyamı görüntülemek için bu aletlerden yararlanıyorum. Somut veya soyut, bu eserlere sıfat vermek gerekmiyor,” diyerek yaptığı sanatı tanımlayan Danon, kamerayı ve bilgisayarı adeta bir resim fırçası gibi kullanarak somut ve soyut yaratıcı eserler yaratıyor.

 

Türkiye’de 18, Londra, Cenevre, New York ve Atina’da 26 sergi açan sanatçı 100’e yakın gösterim gerçekleştirmiştir. 1989 yılında “Ripples”, 1992 yılında “Freedom”, 1993 yılında “Yarına Ümit” ve 1996 yılında “Sanal Görüntüler” adlı dört adet fotoğraf albümü de bulunan sanatçıya Federation Internationale de L’art Photographique tarafından AFIAP ve EFIAP (Excellence of Fiap) unvanları layık görülmüştür.

 

Sanatçının deyimiyle: “Beni saplantılarımdan kurtaran, arzularımı tatmin eden, kendimle ve dünyayla uyumlu olma mutluluğunu tattıran, en önemlisi özgürlüğüme kavuşturan arkadaşım sanata teşekkürler!”

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Fotoğraf Sanatçısı