Mezzo Soprano, Vokal Pedagog

A
B
C

Lori ŞEN

Mezzo Soprano, Vokal Pedagog

Doğum:  1983, İzmir

Meslek:  Mezzo Soprano, Vokal Pedagog

 

 

1983 İzmir doğumlu Lori Şen, üniversite öncesi eğitimini Özel İzmir Amerikan Lisesi’nde tamamladı. Üniversiteden önce bir yılını AFS öğrenci değişim programı ile İsveç’te geçirdikten sonra 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde lisans eğitimine başladı. Amerikan Lisesinde başlayan müzik merakını ODTÜ’de ileri seviyeye taşıyan Lori Şen, fizik eğitimine devam ederken, bir yandan da ODTÜ’nün müzikal tiyatro grubu “The Company Musicals” ile çeşitli sahne performansları sergileyip, Yıldız İbrahimova’dan caz vokal dersleri aldı. Müziğe olan tutkusunun fiziğe olan ilgisinden daha yoğun olduğunu ODTÜ’de keşfeden Lori, lisans eğitimini 2006 yılında tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimlerinde Fizik Öğretmenliği yüksek lisansını yaparken, konservatuvara hazırlanmaya kadar verdi. 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümünde Jeanette Thompson’un öğrencisi olarak müzik eğitimine adım attı.

Dokuz Eylül Konservatuvarında öğrenim gördüğü beş yıl içerisinde bir yandan fizik öğretmenliğine devam ederken, bir yandan da çeşitli caz gruplarının vokalisti olarak sahne aldı, klasik şan tekniği ve repertuvarını geliştirmeye devam etti. Jeanette Thompson ile yaptığı şan çalışmaları ve ses eğitimi ile ilgili gözlemleri, vokal anatomisi ve ses eğitimine merakının artmasına yol açtı. Araştırmaları sonucunda, vokal pedagoji eğitiminin ancak yurt dışında mümkün olduğunu öğrenen Lori, 2012 yılında, Fulbright bursiyeri olarak Amerika’da, Princeton, New Jersey’de Westminster Choir College müzik okulunda Vokal Pedagoji ve Performans dalında yüksek lisansına başladı.

 

Westminster’da dünyaca ünlü dramatik soprano Sharon Sweet ile şan çalışmaları yaparken, Dr. Kathy Price ve Dr. Christopher Arneson ile vokal pedagoji, ses bilimi eğitimi ve araştırmalarına devam etti. Yüksek lisansı boyunca çeşitli opera temsillerinde ve konserlerde sahne alan Lori, bir yandan da ses bilimi alanında yaptığı bilimsel araştırmalarını The Voice Foundation Symposium ve NATS Conference gibi konferanslarda sundu. Westminster Symphonic Choir’in bir üyesi olarak New York Carnegie Hall ve Philadelphia Kimmel Center gibi mekânlarda koral performanslar sergileyen Lori, Westminster Opera Theater ile Tchaikovsky’nin Iolanta (Marta) ve Puccini’nin Gianni Schicchi (La Ciesca) adlı opera eserlerinin temsillerinde sahne aldı.

 

2019 yılının Mayıs ayında Amerika’da University of Maryland School of Music’te, Martha Randall’in öğrencisi olarak 2014 yılında başladığı Vokal Performans doktorasını tamamladı. Doktora eğitimi boyunca üniversitede asistan olarak ders vermenin yanı sıra, vokal literatür ve vokal pedagoji alanlarında araştırmalar yapan Lori, Washington D.C. ve çevresinde, opera, oratoryo ve solo resital gibi çeşitli müzik performansları kariyerini sürdürdü. Washington D.C.’de Dünya Bankası’nda verdiği Türk Eserleri konseri ile ülkemizin eserlerini Amerika’da sergilemiş oldu. 2018 yılında verdiği solo resitallerin yanı sıra, Opera NOVA’nın sahneye koyduğu Rossini’nin La Cenerentola adlı eserinde Angelina (Cenerentola) rolü ile ve Kuzey Virginia Senfoni Orkestrası’nın Mozart Requiem performansında alto soloist olarak seyirci karşısına çıktı. 2018 yılının Temmuz ayında İspanya’da 14. Barcelona Festival of Song’da Sefarad müzikleri ile ilgili yaptığı sunum ile doktora tezi araştırmalarını festival katılımcıları ile paylaşan Lori, aynı zamanda festivalde sahne aldı ve İspanyolca, Katalanca ve Portekizce eserler seslendirdi.

 

Su sıralar Peabody Preparatory of The Johns Hopkins University’de öğretim görevlisi olarak şan dersleri veren Lori, aynı zamanda performans kariyerini de sürdürmektedir. Geçtiğimiz yıl Washington, D.C., Baltimore ve Ohio’da verdiği resitallerinden sonra, 2021 yılında da Baltimore, New York ve Washington’da konserler vermeye devam edecek. Eylül 2019’dan beri Maryland Lyric Opera’da korist olarak da sahne alan Lori, bir yandan da şu ana kadarki en büyük rolüne hazırlanıyor. Mart 2021’de prömiyeri yapılacak, söz ve müziklerinin Angela Knight ve Randal F. Dewey’e ait olduğu, Prenses Diana’nin hayatı üzerine yazılan yepyeni müzikal “Queen of the People’s Hearts”ta Lady Diana’yı canlandıracak.

www.lorisen.com

www.youtube.com

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Mezzo Soprano, Vokal Pedagog