Yazar, Gazeteci, Çevirmen

A
B
C

Liz BEHMOARAS

Yazar - Gazeteci

Doğum: İstanbul

Meslek: Yazar Gazeteci, Çevirmen

 

 

 

 

 

 

Liz Behmoaras, İstanbul doğumlu, çevirmen, gazeteci ve yazardır. Yazı dünyasına önce gazetecilikle adım atan Behmoaras, Şalom Gazetesinin kültür servisinde editör olarak görev aldı. Nokta ve Aktüel Dergilerinde, Yeni Yüzyıl ve Cumhuriyet Gazetelerinde, ayrıca yurt dışında Libération Gazetesi ile L’Arche dergisinde yıllarca serbest gazeteci olarak çalıştı. AFA Yayınlarında danışmanlık ve çevirmenlik yaparak pek çok çeviriye imza attı. Ardından biyografik çalışmalara yöneldi. En nihayetinde de roman yazdı.

 

BAŞLICA ESERLERİ

1993

Türkiye’de Aydınların Gözüyle Yahudiler

1998

Kimsin Jak Samanon?

1999

Yüzyıl Sonu Tanıklıkları Röportaj Derlemeleri

2001

Mazhar Osman Kapalı Kutudaki Fırtına

2003

Bir Kimlik Arayışının Hikâyesi

2008

Suat Derviş Efsane Bir Kadın ve Dönemi Biyografileri

2011

Sevmenin Zamanı

2015

Sen Bir Başka Gittin

2017

Alman Subayın Evi

2020

Lale Pudding Shop

 

Sanatçı Fransa’da yayınlanan, “Une Enfance Juive en Méditerranée Musulmane” ve “Femmes Ottomane et Dames Turque”s kolektif eserlere de katkıda bulundu. Eserlerinden “Suat Derviş” biyografisi, Bulgarca ve Arapça’ya, “Sevmenin Zamanı” ise Rusça’ya çevrildi. Şimdilerde “Suat Derviş” Almanca’ya,” Alman Subayın Evi” ise Yunanca’ya çevrilmektedir. Sanatçı hâlihazırda Notre Dame De Sion Edebiyat Ödülü jüri üyesi görevini yürütmekte, muhtelif panel ve seminerlerde katılımcı olarak yer almakta ve yeni eseri için araştırma yapmaktadır.

 

Liz Behmoaras’ın seçtiği biyografi kahramanları genellikle Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş döneminde yaşamış ve bu geçiş döneminin çelişkilerini yansıtan kişilerdir. Röportaj derlemeleri ve romanları ise kimlik sorunsallığını sorgulamayı amaçlar.

www.lizbehmoaras.com

Instagram.behmoaraslizi

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Yazar, Gazeteci, Çevirmen