Opera Sanatçısı, Soprano

A
B
C

Doç. Linet ŞAUL

Opera Sanatçısı - Soprano

Doğum: 1970, İstanbul

Meslek: Opera Sanatçısı, Soprano

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1970 yılında İstanbul’da doğan Linet Şaul küçük yaştan beri müzikle iç içe olan bir ailede büyüdü. Genç yaşta Akbank Çocuk Korosu, sonrasında Yeşua Aroyo Korosuna katıldı. Çeşitli konser ve gençlik faaliyetlerinde solist olarak yer aldı. Ortaöğrenimini Beyoğlu Özel Musevi Lisesinde tamamlayarak 1987’de mezun oldu. Bir yıl İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Müveddet Günbay’dan şan dersleri aldıktan sonra, lisans eğitimi için gittiği Hartt School of Music’te (Hartford, ABD) Fritz Moses’in öğrencisi olarak 1995 yılında mezun oldu.

 

1996’da Türkiye’ye döndükten sonra uluslararası kariyer sahibi değerli bariton Licinio Montefusco ile şan çalışmalarına devam etti. 2008’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Opera Anasanat Dalında Yüksek Lisans ve 2012’de de aynı dalda, Sanatta Yeterlik programını “Sefarad Şarkıları” konulu tezi ile tamamlayarak 2014 yılında doçentliğini aldı. 2007’den beri öğretim görevlisi olarak çalıştığı Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarında, 2015 yılından bu yana Opera Anasanat Dalı Başkanlığını sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soprano olarak uzun yıllar İzmir Devlet Opera ve Balesinde görev yapan Doç. Linet Şaul, 20’den fazla operada başroldeydi. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde konserler verdi ve turnelere katıldı. Dayısı Albert D.Aziz ve kuzenleri Tracy ve Alper D.Aziz ile kurdukları aile müzik grupları ile çeşitli festival ve benzeri organizasyonlarda Sefarad şarkılarından oluşan konserler verdiler.

 

Linet Şaul FKD 2014 Elcus Müzik Ödülüne layık görüldü. Aynı yıl “16. Yüzyıldan 18. Yüzyılın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” CD’si ile İzmir Barok topluluğu olarak Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Mikrop Gramofon Kayıt Ödülünü aldı. 2008 yılında kurulan İzmir Barok grubunun üyesi olan Linet Şaul, Emma Kirkby, Robin Blaze gibi barok müzik alanında tanınmış sanatçılarla konserler verdi. 2016 yılında Shakespeare’in ölümünün 400. yılı dolayısıyla başlattıkları “Shakespeare ve Müzik” adlı konser projesiyle halen yurt içinde ve dışında turneler yapıp konserler vermektedir. Temmuz 2020’de “Shakespeare ve Müzik” CD’leri piyasaya çıkmıştır.

Instagram.saullinet

Shakespeare ve Müzik

İzmir Barok

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Opera Sanatçısı, Soprano