Fotoğraf Sanatçısı

A
B
C

Lina İrem ARDİTTY

Fotoğraf Sanatçısı

Lina İrem Arditty 1995 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi İtalyan Lisesinde okudu ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema ve Televizyon bölümünde eğitimine devam etmektedir. Fotoğrafa olan ilgisi ilkokul dönemlerinde başladı. Büyük çabalar sonucunda aldığı ilk fotoğraf makinesiyle arkadaşlarının portrelerini ve keyifli anlarını fotoğraflamaya başladı.

Lise döneminde analog fotoğrafla tanıştı. Analog olan her üretimin büyüsüne kapılıp, bu konuya yoğunlaşmaya karar verdi. Her hafta yeni film alıp banyolatmak ve çıkardığı sonuçları görmek onu fotoğrafın büyüsüne daha da kaptırdı. İnternetin ve sosyal medyanın popülerleşmesiyle analog fotoğrafçılığın yanında telefondan çektiği fotoğraflarla sosyal medya profilini geliştirmeye odaklandı. Aynı zamanda fotoğraf tarihiyle ilgili kitaplar okumaya, akımları araştırmaya ve bunların günümüzdeki sanat anlayışıyla bağlantısını incelemeye başladı. Fotoğraf tarihinin derinliklerine indikçe hayalindeki görselleri somutlaştırabileceğini fark etti. ,

Üniversitede aldığı sinema eğitimi teknik açıdan kendini geliştirmesini sağladı ve eline aldığı makinelerle rahatça bütünleşti. Kafasında canlandırdığı görselleri vizörden baktığında görebilmek için çeşitli yöntemler denedi. İlham aldığı fotoğraf sanatçıları Sally Mann, Diane Arbus, Elliot Erwit ve Roger Ballen gibi isimler sayesinde genişleyen ufkuyla, fotoğrafın sadece sürmekte olan zamanı durdurup ölümsüzleştirmek değil, “bakan” kişide farklı anlamlar oluşturabilmek olduğunu anladı.

Yeni bakış açıları yaratmak, farklı anlamlar üretmek, daha önce kullanılmış teknikleri hiç yapılmamış ve akla gelmemiş biçimlerde kullanmak ve böylece kendi temsilini yaratmak Lina İrem Arditty’nin kendi fotoğraf anlayışının temelini oluşturmakta. Çektiği fotoğraflarda daha çok insan suratları, vücut parçaları ve çoklu pozlamalar kullanarak görsel hikâyeler anlatıyor. Anlattığı görsel hikâyelerde daha çok yakın planlar ve insan suratları kullanmasının sebebi kamera önüne geçen her kişinin hareketlerini ve parçalarını detaylı bir şekilde vizör aracılığıyla tecrübe etmenin insan tanıma konusunda en samimi yol olduğunu düşünüyor.

Yaptığı işlerde içerik her ne olursa olsun fotoğrafı bir sanat dalı olarak görmekten vazgeçmiyor. Yeni kurulan markalarla yaptığı çekimlerde kendi fotoğraf tarzını istenilen içerikle birleştirerek işbirliği sağlamayı amaçlıyor. En büyük ideallerinden biri bir fotoğraf kitabı yapmak ve her sayfada görsel hikâye/insan tanıtma deneyimini yaşatmak. Bunun yanında, üniversitesinin her yıl düzenlediği öğrenci sergisinde “Kırışıklıklar” adlı fotoğraf serisi sergilendi ve bu sergilerin devamının gelmesini hedefliyor. Devam etmekte olduğu fotoğraf serilerinden oluşan kişisel sergisini yapmak da ideallerinden bir tanesi. Lina İrem Arditty, hayat planını fotoğraf sanatı üzerine kurmuş bir kadın olarak fotoğrafın büyüsüyle insan hikâyeleri / karakterleri anlatma yolunda çalışmalarına devam ediyor.

Doğum: 1995, İstanbul

Meslek:  Fotoğraf Sanatçısı

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Fotoğraf Sanatçısı