Dilbilimci, Eğitmen, Araştırmacı, Oyuncu, Ses Sanatçısı

A
B
C

Karen GERŞON ŞARHON

Dil Bilimci - Eğitmen - Oyuncu

Doğum: 1958, İstanbul

Meslek: Dilbilimci, Eğitmen, Araştırmacı, Oyuncu, Ses Sanatçısı

 

 

“Osmanlı-Türk Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi” genel koordinatörü Karen Gerşon Şarhon, 1958 yılı İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden lisans derecesi, aynı üniversitenin Sosyal Psikoloji Bölümünden yüksek lisans derecesi ve Reading University (İngiltere) Uygulamalı Dilbilim Bölümünden yüksek lisans derecesi vardır. Her iki mastır tezini de Judeo-Espanyol dili üzerine yazmıştır.

 

1984 – 2003 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda dil ve sınav birimi koordinatörlüğü de dâhil olmak üzere öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2003 yılının sonunda, üniversitedeki görevinden emekliye ayrılmış ve “Sefarad Kültürü Araştırma Merkezini” kurmuştur. O tarihten bu yana merkezin genel koordinatörlüğünü üstlenmektedir. Merkez Sefarad kültürünün korunması, arşivlenmesi ve belgelenmesi görevlerine devam etmektedir.

 

Dünyanın tek, aylık olarak ve tamamı Judeo-Espanyol dilinde yayımlanan gazetesi “El Amaneser”in editörü olan Karen Şarhon 2011 yılında dünya kültürüne ve Judeo-Espanyol’un korunmasına olan katkılarından dolayı Fransız Kültür Bakanlığı tarafından “Chevalier des Arts et des Lettres de la République Française” madalyasına layık görülmüştür.

 

2018 yılından bu yana, Şalom Gazetesinin Judeo-Espanyol sayfasının editörlüğünü üstlenmiş, hem Şalom Gazetesine, hem de El Amaneser’e birçok yeni yazar kazandırmıştır. Sosyal medyada Judeo-Espanyol dilini öğreten pek çok faaliyete imzasını atarken, bazı gençlerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Judeo-Espanyol dilinde birçok kitabın yayınlanması için önayak olmuş, bu kitapların editörlüğünü yapmıştır.

 

Sefarad Kültürünün önemli öğelerinden biri olan mutfağa özel ilgisinden dolayı yerli, birçok yabancı TV kanalı için Sefarad yemekleri pişirmiş ve bu konuda birçok akademik konuşma ve sunum yapmıştır.

Karen Şarhon aynı zamanda Türk-Sefarad müziğinin en otantik temsilcileri sayılan “Los Pasharos Sefaradis” grubunun da kurucularından, solistlerinden biri ve sunucusudur. Grubun yayınlanmış 8 albümü bulunmaktadır.

Instagram.karengersonşarhon

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Dilbilimci, Eğitmen, Araştırmacı, Oyuncu, Ses Sanatçısı