Müzisyen

A
B
C

Jozi LEVİ

Müzisyen

Doğum:  1956, İstanbul

Meslek:  Müzisyen

 

 

Babasının yurt dışından getirdiği İtalyanca 45ʼlik plakları daha küçücük yaşta portatif bir plastik pikapta çalarak mırıldanmaya başlayan Jozi Levi’nin, müzikle gerçek anlamda tanışması 7 yaşındayken klasik piyano derslerine başlamasıyla oldu. Yetenekliydi, klasik müziğe devam edebilirdi ancak 12 yaşındayken pop ve rock tarzı müziklere duyduğu ilgi ağır bastı ve dersleri bırakarak piyanodan orga geçti. Ardından Carlos Santanaʼnın etkisinde kaldı ve vurmalı çalgılara merak duymaya başladı. İlk sahne deneyimini o yıllarda okumakta olduğu English High Schoolʼda kurduğu “Mini Monsters” grubu ile okulun konser salonunda yaşadı. Ortaokul ve lise yıllarında Hakan Behlil, Batu Mutlugil, Bülent “Canavar” Atlıoğlu, Roni Adut, Deniz Dündar, Harun Kolçak, Hamdi Demirel, Süleyman Ulagay, Rudolf ve Manfred Bergemann, Özkan Uğur, Galip Kayıhan gibi müziğe gönül vermiş yakın dostları ile her fırsatta müzik yaptı.

Lise yıllarında caz, Brezilya ve Latin müzikleri dinlemeye başladı. İngiltere’de geçirmiş olduğu 5 yıllık yükseköğrenimi dönemindeki üniversite konserlerinde ve Türkiye’deki ilk grubu Jazz Junior’da, “Fender” Rhodes elektrik piyano çalarak yer aldı. Fırsat buldukça vurmalı çalgılar toplamaya ve kendi çabasıyla bunları öğrenmeye başladı. İngiltere’de Brunel Üniversitesinden elektrik ve elektronik mühendisi olarak mezun olup Türkiye’ye döndüğünde birkaç Brezilya vurmalı çalgısını çalmaya başlamıştı. İlerleyen yıllarda, müzikle sadece amatörce ilgilenmesine rağmen bu yıllarda Paco de Luciaʼnın ekibinden bas gitarist Carlos Benavent ve saksafoncu Jorge Pardo ile dostluklar kurarak onlarla birlikte İstanbul’da birkaç etkinlikte yer aldı.

 

Profesyonel müzik yaşamına Uğur Yücelʼin desteğiyle atıldı. 1992 yılında Uğur Yücel & Sezen Aksu Showʼunda, ardından da 3 yıl boyunca Kayahanʼın konser ve albüm çalışmalarında yer aldı. Rastlantı sonucu tanıştığı Brezilya’nın ünlü müzisyenlerinden perküsyon ustası Cyro Baptista ve piyanist Marcos Silvaʼdan Brezilya müziği ve vurmalı çalgı teknikleri konusunda çok şey öğrendi.

 

1996 yılında Melis Sökmen, Ercüment Vural, Tuğba Önal ile bir araya gelerek “Pasaporte Latino”yu kurdu. Grubun sonradan değişen elemanları (Zeynep Casalini, Banu Kunt, Carlos Garcia Mayedo, Berna Anter, Serkan Özyılmaz, Şenova Ülker, Aycan Teztel, Mehmet Sezer, Cengiz Baysal, Volkan Öktem, Turgut Alp Bekoğlu, Eylem Pelit, Erhan Akhan) ile birlikte grubun tek albümü “Latin Türküler” ve iki TV klibi, 2000 yılında yayınlandı.

 

Eylül 2002ʼde grup dağılana kadar kurucu üye ve grubun perküsyonisti olarak müzik kariyerini sürdürdü. Yine aynı yıllarda Emin Fındıkoğlu ve Detant projesinde yer alarak “Akbank Jazz Festivali” ve “İstanbul Jazz Festivali”ne katıldı. Kerem Görsev, Kenan Doğulu ve Volkan Konakʼın birer albümünde konuk sanatçı olarak yer alarak, müziklerine Brezilya ritimlerini kattı. 2003 yılında kurulan “Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars” grubunda, 5 yıl boyunca piyano ve vurmalı çalgılar çaldı. Bu dönemde dünyaca ünlü Latin yıldızları perküsyoncu Rodrigo Rodriguez, trompetçi Amik Guerra, şarkıcı Armando Miranda, şarkıcı Frankie Morales, Latin kemancı Alfredo de la Fe ile çalışma şansı yakaladı.

 

2004 yılı ve sonrasında yakın arkadaşları Emir Ersoy, Cüneyt Akgün, Arda Baykurt, Cemil Tatlıpınar, Tunç Çakır gibi değerli müzisyenlerin de içinde olduğu “[email protected]” grubunda yer aldı. Yine aynı dönemlerde ve eşzamanlı olarak 2003 yılında, “Bate Bumbo” Brezilya vurmalı çalgılar topluluğunu kurup Türkiye’de bir ilki başlattı. DJ alt yapı müzikleri eşliğinde Elektronica, Latin-House, Tribal-House gibi müzik türlerini Brezilya vurmalı çalgılarıyla birleştirdi. Sonrasında da, işin özüne inerek, tamamen akustik ve sadece Brezilyaʼnın Samba Batucada ritimlerinin çalındığı repertuarlar oluşturarak gösteriler düzenledi.

 

2008 yılı ortalarında, “Jozi Levi Brazil Project” adı altında, Bossa Nova, Pagode, Samba, MPB ve Baião stillerinde müzik yapan grubunu kurarak, İstanbul’un gözde mekânlarında sahne aldı. 2009 yılından beri sürdürmekte olduğu ve eğitmen /moderatörlüğünü yaptığı kurumsal Ritim Atölyelerini Türkiye’nin en önemli kurumları için düzenledi. 2010’da Açık Radyo FM 94.9ʼda Musica Brasileira ismiyle halen süregelen bir radyo programını hazırlayıp sunmaya başladı. 2013 yılında ise, Brezilya’nın en önemli devlet nişanlarından biri olan “Ordem de Rio Branco” nişanı ile ödüllendirildi.

www.jozilevi.com

Instagram.jozi_unofficial

facebook.jozi.levi

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen