Müzisyen

A
B
C

Janet & Jak ESİM

Müzisyen

Meslek:  Müzisyen

 

 

Janet Esim, 1965 Ankara, Jak Esim ise, 1958 İstanbul doğumludur. Çift 1984’te evlendi ve müzik çalışmalarını birlikte yürütmeye başladılar. Sefarad müziğini derleyip araştırmaya ve yorumlamaya yöneldiler. Kurdukları müzik grubu ile Türkiye’de 5, Almanya’da 1 solo albüm, ayrıca 1’i Amerika’da, 1’i Türkiye’de, 1’i Hollanda’da ve 2’si Almanya’da olmak üzere toplam 5 adet compilation albüme katkıda bulundular.

 

Almanya’da yayınlanan “Sefardim 1” adlı solo albümleri 1992’de Alman müzik eleştirmenleri ödülünü kazanmıştır. 1985’ten günümüze, büyük çoğunluğu yurt dışında olmak üzere pek çok konser vermişler ve uluslararası festivallere katılmışlardır. Yurt içi ve dışında çeşitli radyo ve televizyon programlarına konuk olmuş ve Sefarad müziğini tanıtmışlardır.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004’te Açık Radyo’da altı ay süren “Romansların Göçü – Judeo Espanyol Ezgilerin Tarihsel Serüveni” adlı belgesel niteliğindeki radyo programını hazırlayıp sunmuşlardır. Aynı isim ve formattaki radyo programını 2009’dan 2011’e dek düzenli olarak Yaşam Radyo’da sürdürmüşlerdir. Jak Esim, çeşitli zamanlarda Sefarad müziği ile ilgili kayıtlar ve derlemeler yaparak bu konuda önemli çalışmalara imza atmış, ansiklopedi maddesi ve makaleleri yayınlanmış ve çeşitli sunumları olmuştur.

 

2006 yılında Uluslararası İstanbul Müzik Kongresiʼnde “Sefarad / Ladinolar ve Sinagog Müziği” adlı bir sunumu ve yine benzer konuda Yıldız Teknik Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde gerçekleştirdiği bir sunumu olmuştur. Janet ve Jak Esim halen İstanbul’da yaşamaktadır ve Yusuf ve Niso adında iki çocukları vardır.

Instagram.janetjakesim

judart.janet&jakesim

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen