Dilbilimci, Sanat Tarihçisi. 1951-2005

A
B
C

Prof. Dr. Jak DELEON

Dilbilimci – Sanat Tarihçisi

Doğum: 1951 – 2005, İstanbul

Meslek: Dilbilimci, Sanat Tarihçisi

 

 

Prof. Dr. Jak Deleon, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1997’de profesör oldu; sahne sanatları tarihi ve yeme-içme kültürü üzerine Türkçe ve İngilizce dillerinde otuzdan fazla kitaba imza attı. Mezun olduğu Boğaziçi Üniversitesinde ve Bilgi Üniversitesinde dersler verdi.

 

Deleon’un sahne sanatları tarihi kitapları arasında, “Bale Tarihi”, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türk Balesi”, “Cumhuriyet Dönemi Türk Balesi”, “Harrold Pinter Tiyatrosu” yer alır. Yanı sıra, İstanbul’u anlattığı kitaplar arasında, “Pera Palas”, “Beyoğlu’nda Beyaz Ruslar”, “Eski İstanbul’un Yaşayan Kitapları”, “Boğaziçi Gezi Rehberi”, “Anıtsal İstanbul” ve yemek kültürü ile ilgili kitapları arasında, “Dünyadan ve İstanbul Barlarından Kokteyller”, “200 Türk Kokteyli” sayılabilir.

 

Deleon, ayrıca, “Atatürk ve Dans”, “Leyla ile Mecnun” gibi balelerin de librettolarını yazdı. Pek çok gazete ve dergide yazıları yayımlanan Jak Deleon 8 Temmuz 2005’de yakalandığı beyin tümörüne yenik düşerek vefat etti.

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Dilbilimci, Sanat Tarihçisi. 1951-2005