Fotoğraf Sanatçısı, Yazar

A
B
C

İzzet KERİBAR

Fotoğraf Sanatçısı - Yazar

Doğum: 1936, İstanbul

Meslek: Fotoğraf Sanatçısı, Yazar

 

 

 

 

 

 

1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa ilgi duydu. 1957’de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de, bir yıl boyunca fotoğraf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi. Keribar, uzun bir aradan sonra, 1980 yılında, tekrar fotoğrafa yöneldi. Sanatçı, o yıldan beri, yurt içinde ve dışında fotoğraf amaçlı geziler düzenlemekte. Türkiye ve dünya fotoğraflarını yansıttığı hem dia, hem de dijital ortamdaki çalışmaları, ülkemizin en önemli arşivlerinden birini oluşturmaktadır.

 

Sanatçı Türkiye’de birçok derneğin onur üyesidir. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında AFIAP (Sanatçı), 1988 yılında da EFIAP (Ekselans) unvanları ile onurlandırıldı. 1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren ve 20 kitabı yayımlanan Keribar, birçok kuruluştaki fotoğraf kurslarına hocalık yapmakta, Türkiye’de düzenlenen fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer almaktadır.

 

Gerek ulusal, gerekse uluslararası fotoğraf yarışmalarında pek çok ödül sahibi olan ve son 20 yıldan beri fotoğrafçılığı profesyonel mesleği olarak sürdüren Keribar, bu sanat dalının Türkiye’de gelişmesine, fotoğraflarıyla da Türkiye’nin de yurt dışında tanınmasına yardımcı olmaktadır. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Büyük Sanat Ödülüne, 2018 yılında da Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülüne layık görülmüştür. Profesyonel fotoğrafçılık ve yazarlığının yanı sıra, Klasik Batı müziği, eski porselen ve seramik, filateli (İsviçre pulları) konuları da uzmanlık alanları dâhilindedir.

 

KİTAPLARI

1999

Terra Magica

2004

İzzet Keribar

Zamanda Yolculuk / Miniaturk

Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi

2006

90. yıl: kuruluşundan bugüne İhtiyarlara Yardım Derneği

2008

Türkiye Sinagogları 1

Türkiye Sinagogları 2

2009

Farklı Yaklaşımlar

2012

Öteki ya da değil ne fark eder!

2015

Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Yıllığı

2016

Küba’dan Siyah-Beyaz Portreler

2017

Bir Bursa Masalı Ustanın Gözünden Bursa

2019

Aphrodisias’ın Büyülü Dünyası

Doğu’dan gelen ışık

Göbeklitepe

Renkli

Instagram İzzet Keribar

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Fotoğraf Sanatçısı, Yazar