Karikatürcü, Yazar

A
B
C

İzel ROZENTAL

Karikatürcü - Yazar

Doğum: 1951, İstanbul

Meslek: Karikatürcü, Yazar

 

 

İzel Rozental, 1951 yılında İstanbul’da doğdu. Briç konulu karikatür ve çizgi bantları Fransa, ABD ve İngiltere’de 1996 – 2000 yılları arasında düzenli olarak yayınlandı. Makale, röportaj ve kitap eleştiri yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yer aldı. Uluslararası karikatür sempozyumlarında bildiriler sundu. 1991’den bu yana “Tünelin Ucu” başlığı altında Şalom Gazetesinin birinci sayfasında editoryal karikatür çizmektedir.

 

Rozental, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Le Monde Gazetesinin çizeri Plantu’nün önderliğinde kurulan “Cartooning for Peace” oluşumunun üyesi olarak yurt dışında çok sayıda sergi, panel ve TV tartışma programlarına katıldı. 2006 – 2009 yılları arasında FECO Dünya Karikatürcü Dernekleri Federasyonu’nun ikinci başkanlığını yaptı. Merkezi Fransa’da bulunan uluslararası Frankofon karikatürcüler derneği France - Cartoonsʼun üyesidir. Bu derneğin yayın organı olan Web-Mag dergisinde, 2018 yılından bu yana düzenli olarak makaleleri ve karikatürleri yayınlanmaktadır.

 

1999 yılında İstanbul’da Schneidertempel Sanat Merkezinin kurulmasına öncülük etti; halen bu merkezin yöneticisi ve Dr. Markus Kültür ve Sanat Derneğinin başkanıdır. Son kişisel sergisini 2019 yılında “Gezginin Gözü Gezginin Defteri” adı altında Schneidertempel Sanat Merkezinde açtı. Bugüne dek yayınlanmış 9 karikatür albümü ile 7 düz yazı kitabı vardır.

www.izelrozental.com

Instagram.izental

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Karikatürcü, Yazar