Karikatürist, Turizm

A
B
C

İrvin MANDEL

Karikatürist - Turizm

Doğum: 1956, İstanbul

Meslek: Karikatürist, Turizm

 

 

 

 

 

 

İrvin Mandel, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde tamamladıktan sonra İsviçre’de “Glion Institut de Hautes Etudes” okulunda otelcilik ve turizm eğitimi aldı. Eğitim ve çalışma hayatı dâhil 10 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra 1985 yılı başında Türkiye’ye döndü. Bir süre baba mesleği olan tekstil sektöründe faaliyet gösterdikten sonra, 2001 yılında tekrar turizme döndü. Halen Humanitas Turizm ve Organizasyon Şirketinin kurucu ortağı ve genel müdürü olarak çalışmaktadır. Prof. Nil Molinas Mandel ile evli olup, Selen ve Roksan adlı iki kızı vardır.

 

Karikatüre küçük yaşlardan itibaren ilgi duymasına karşın düzenli çizmeye 1992 yılında Şalom Gazetesinde başladı. “Mozotros Ailesi” adını verdiği ve Türkiye’deki Yahudi yaşamını mizahi bir dille anlatan çizgi bantları 1992 yılından beri düzenli olarak yayımlanmaktadır. Bugüne dek bu bantlardan derlenen yedi albümün yanı sıra Karen Gerşon’un tercümesiyle Ladino dilinde çıkan “La Famiya Mozotros” adlı albümü de mevcuttur. La Famiya Mozotros dünyada ilk ve tek Ladino karikatür kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

 

Mozotros Ailesi’nin yanı sıra, başta Ayşe Kulin’in “Hayal” adlı romanı, Yakup Almelek’in “Hazinenin Durumu” adlı tiyatro oyunu, Robert Schild’in “Aşkenaz Mizahında Gezintiler” adlı mizah kitabı gibi birçok eserin resimlendirilmesinde katkıları olmuştur. Bugüne dek az sayıda da olsa kişisel ve karma sergiye katılan İrvin Mandel’in, para, kupa, plaket, cam heykelcik, Alman gümüşü tepsi vb. hiçbir ödülü yoktur. Karikatürleri Facebook ve Instagram sayfalarında izlenebilir.

Instagram.irvinmandel

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Karikatürist, Turizm