Ressam, Şair, Yazar

A
B
C

Habib GEREZ

Ressam - Şair - Yazar

Doğum: 1926, İstanbul

Meslek: Ressam, Şair, Yazar

 

 

 

 

 

 

Habib Gerez, 1926 yılında İstanbul, Ortaköy’de doğdu. İlkokula Ortaköy Musevi Okulu’nda başladı, ancak okul dönemin maddi imkânsızlıkları yüzünden kapanınca ilköğretimini 23. İlkokulunda tamamladı. Ardından Gaziosmanpaşa Ortaokulu’ndan mezun oldu ve Kabataş Erkek Lisesi’ne devam etti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı. Kabataş Erkek Lisesi’nde okuduğu yıllarda Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Necatigil kendisinin edebiyat öğretmenliğini yapmışlar ve şiirin hayatında önemli bir yer almasına vesile olmuşlardır.

 

Gerez 1955 yılında askerlik görevini yedek subay olarak Lüleburgaz’da tamamladı. 1960-1970 yılları arasında şiirle ilgilenen Gerez, 70’li yıllarda resim çalışmalarına yöneldi ve sonrasında bu iki sanatı bir arada yürütmeye devam etti.

 

Habib Gerez’in resim sanatında dört dönemi bulunmaktadır. İlk dönemi sayılan altmışlı yıllarda, boyaları inceltip akıtarak ebru sanatını anımsatan resimler yapmıştır. Tamamen kendi buluşu olan bu teknik ile ağaç gövdeleri çizimiyle orman konuları işlemiştir. 1975’te figüratif resim çalışmalarına ağırlık verdiği dönemi, ikinci dönem olarak adlandırmaktadır. Sonrasında üçüncü dönemi olan soyut resme geçiş yapan sanatçı, dördüncü döneminde figüratif ve soyutu harmanlayarak kendine özgü teknikleriyle pek çok çalışmaya imza atmıştır.

 

Habib Gerez, 60’lı yıllarda Berlitz’de yabancılara Türkçe öğretmenliği yapmış ve buradaki görevi sırasında Türkiye Hahambaşılığından kendisine gelen teklifi kabul ederek, 1961-1995 yılları arasında Hahambaşı Rav David Aseo’nun genel sekreterliği görevini yürütmüştür. Bu görevi sırasında da, resim ve şiir sanatı hayatında önemli bir yer almıştır. Harbiye’deki Modern Galerinin 4 yıl boyunca organizatörlük görevini üstlenmiş ve bu galeride birçok sergi açmıştır.

 

33 tanesi yurt dışında olmak üzere, 142 kişisel sergi açmış olan Habib Gerez, eserleriyle birçok karma sergide de yer almıştır. Eserleri, Fransa’daki Arsonal Müzesi ile Troyes Güzel Sanatlar Müzesinde, Belçika’daki Herstal Müzesinde, ABD’deki Judah Magnes Müzesinde, İsrail’deki Jewish Art ve Ben Ari Müzelerinde, Türkiye’de Selçuk Yaşar Müzesi ile Edirne Modern Sanat Müzesinde yer almaktadır.

Şalom Gazetesi, Tiryaki, La Luz gibi Yahudi basını da dâhil olmak üzere çeşitli gazetelerde yayınlanmış 600’den fazla makalesi vardır. Bu makalelerini bir bölümü “Rüzgâra Söylenenler” ve “Yaşamın Tadı Tuzu Sanat” adlı kitaplarında yer almıştır. Hâlihazırda yayınlanmış 11 şiir kitabı vardır, on ikinci şiir kitabı da yayınlanmak üzere hazırdır.

 

Gerez akademik unvana sahip olup, yurt dışında 6 akademinin fahri üyesi ve Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Akademisi’nin Türkiye temsilcisidir. Akademinin 28 Haziran 1998’de, İtalya’da düzenlenen töreninde, “Avrupa Büyük Ödülü”ne sanatta 50.yılını dolduran Gerez layık görülmüştür. Her köşesinde ayrı bir sanat eseri ve kendi izlerinin yer aldığı Galata’daki evini, vefatından sonra bir katının kendi eserlerinin sergilendiği bir alan olarak kullanılması şartıyla 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’ne bağışlamıştır.

 

Instagram.habibgerez

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Ressam, Şair, Yazar