Müzisyen

A
B
C

Gery G. ERDEMANAR

Müzisyen

Doğum: 1955, İstanbul

Meslek: Müzisyen

 

 

 

Gery Gerşon Erdemanar, 4 Ocak 1955 tarihinde İstanbul’da doğdu. Öğrenimini Nişantaşı Işık Lisesinde tamamladı. Okul yıllarında başlayan müzik tutkusu sayesinde Işık Lisesi orkestrasında bateri çaldı. Okulun yanı sıra devam etmekte olduğu Dostluk Yurdu Derneğinde 5 sene boyunca DJ’lik yaptı ve folklor grubunda perküsyon ve bateri çaldı. Askerliğini yaptığı Trabzon Orduevinin orkestrasında, askerlik süresince bateri çaldı. Sonrasında ticaret hayatına atıldı ve bu arada da Göztepe Kültür Derneğine devam etmeye başladı.

 

Göztepe Kültür Derneğinde nostaljik pop müziği yapan “Grup Nostalji” adında büyük bir orkestra kurdu. Orkestrada perküsyon ve bateri çaldı. 1993 Yılında Sara ve David Yanarocak ile beraber “Erensya Sefaradi Müzik Grubunu” kurdu. Bu grup, Sefarad müziği icra eden diğer sanatçılardan farklı olarak, kendi bestelerini yepyeni Judeo Espanyol sözlerle, 1492 göçünden bugüne kadar Yahudi toplumunun başından geçen acı tatlı olayları, şarkılarla gelecek nesillere aktarmayı misyon edinmiştir. Besteleri David Yanarocak yapmakta, özgün Judeo Espanyol sözleri de Yusuf Altıntaş yazmaktadır, Gery Gerşon Erdemanar ise grupta perküsyon çalmakta ve vokal yapmaktadır.

 

Erensya Sefaradi Müzik Topluluğu kurulduğu 1993 yılından bu yana “Dos Kandelikas”, “La Kula De Galata”, “Suenyos D’Espanya” ve “Mi İjo” olmak üzere 4 albüm çıkarmış, yurt içinde ve dışında kalabalık dinleyici kitlelerine çeşitli konserler vermiştir. Yurt içinde, Şalom Gazetesinde Judeo-Espanyol kültür gecelerinde, Dedeman Otelinde, Göztepe Kültür Derneğinde, İhtiyarlar Yurdunda, Yıldırım Spor Kulübünde, Dostluk Yurdu Derneğinde, Büyükada Yıldırım Spor Kulübünde, Büyükada Turing Kulübünde, Büyükada Anadolu Kulübünde, Büyükada Ada Evi’nde, Burgaz Ada Kulübünde, Müjdat Gezen Sanat Merkezinde, İstanbul’un çeşitli müzik festivallerinde, Galata Bahar Şenliği kapsamında Galata Kulesi önünde, Kırım Kilisesi’nde, Teutonia Alman Kültür Merkezinde, Avusturya Kültür Ofisine bağlı “Palaccio Yeniköy”de, Şişli Belediyesinin davetlisi olarak Şişli 1.Dut Şenliğinde, Bilsak’ta, Conrad Hilton Otelinde, Üniversite Kampüslerinde, Kenterler Tiyatrosunda, Neve Şalom Kültür Merkezinde ve Avrupa Yahudi günleri kapsamında Schneidertempel Sanat Merkezinde, Kadıköy Belediyesi yararına Kozyatağı Kültür Merkezinde, Boğaziçi Üniversitesinde, Caddebostan Kültür Merkezinde, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezinde, Aya İrini Kilisesinde, AKM Büyük Salonunda, CRR Konser Salonu’nda, Borusan Kültür Sanat Merkezinde, Topkapı Sarayı Darphane-i Amire’de, Yerebatan Sarnıcında, Antalya Demre Noel Baba Şenliklerinde, Ankara ODTÜ’de, İzmir Amerikan Kültür Derneğinde, Didim Apolonya Antik Kent Tiyatrosunda, Barınyurt ve İhtiyarlar Yurdunda, Habitat Konserleri çerçevesinde Garden Partide ve Maçka Maden Fakültesi Amfisinde, Özel Musevi Lisesi’nde Amram Oditoryumunda, Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesinde, Profilo Kültür Merkezinde, Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneğinin düzenlediği “Bir Mozaiktir Beyoğlu” gecesinde, Cağaloğlu Lions Kulübünün düzenlediği gecede, Kumkapı Meryem Ana Kilisesinde, Park Orman Pine Club’da, Or Ahayim Hastanesinde anneler günü konserinde, Akatlar Kültür Merkezinde konserler verdi.

 

Yurt dışındaki performansları arasında ise, 1998’de Bulgaristan’ın Sofya şehrinde “Esperansa 98” Sefarad Kültür Festivalinde verilen konserler, 1998 Yılında Macaristan’ın Budapeşte şehrinde düzenlenen “Jewish Summer Festival” kapsamında verilen üç konser, 1999 yılında Bulgaristan’ın Plovdiv ve Burgaz Yahudi Cemaatlerine verilen konserler, 2002 yılında Plovdiv “Avrupa Yahudi Günü” için verilen konser, İsrael’de çeşitli tarihlerde verilen birkaç konser, İsrael’deki Ladino kültürünü yaşatan derneklerde ve Azilyo Rekanati İhtiyarlar Yurdunda verilen konserler sayılabilir.

 

Erensya Sefaradi Müzik Topluluğu Almanya’da piyasaya çıkan Antolojik yapılı Sefarad Müziği CD’sine şarkılarıyla iştirak etmiştir. Yurtiçinde pek çok kez televizyon programlarına da konuk olan grubun, İspanyol televizyonunda röportajları, canlı yayınları ve klipleri, Macaristan, Buda Kongre Salonunun Devlet televizyonunda canlı yayın konseri yayınlandı. Türkiye’de çeşitli radyo programlarına konuk edildiler. İsrail’de 11. Kanal, Radyo Kan Judeo-Espanyol dilinde röportaj ve dinletileri yayınlandı, ayrıca birçok gazete de kendileriyle söyleşi yaptı.

Instagram.geryerdemanar

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen