Oyuncu, Yazar, Korist

A
B
C

Forti BAROKAS

Oyuncu - Yazar - Korist

Doğum: 1948, İstanbul

Meslek: Oyuncu, Yazar, Korist

 

 

Forti Barokas, 1948’de İstanbul’da doğdu. Lise mezunu olan Barokas amatör tiyatro hayatına 1964 yılında Kültür ve Sanat Gençlik Derneğinde, Eugene O’Neill’in “Sonu Gelmeyen Günler” oyununda rol alarak başladı. Uzun bir aradan sonra 1984 yılında Dostluk Yurdu Derneğine gitmeye başladı. İlk olarak Hanımlar Komisyonunun bir oyununda kulis amiri olarak görev aldı. Ertesi sene “Konbite” adlı oyunda, bir oyuncunun oyundan ayrılmasıyla kendini sahnede buldu. Ve hiç ara vermeden, gerek DYD Hanımlar Komisyonunun sahnelediği tiyatrolarda, gerekse Moiz serilerinde birçok oyunda rol aldı.

 

Forti Barokas, kendini gerçek bir tiyatro tutkunu olarak tarif ediyor. Hiçbir tiyatro oyununu kaçırmadığını, hatta bazen bir oyunu 2-3 kez bile izlediğini belirtiyor. Kendini geliştirmek için 2 yıl Beşiktaş Belediyesinin tiyatro kurslarına katıldı, drama ve doğaçlama dersleri aldı. Bu süreçte amatörce birçok oyun yazdı ve birçok oyun da yönetti.

 

Helen Şalom Gazetesinin “Ladino” sayfasında ve El Amaneser’de Ladino dilinde yazılar yazıyor. Ayrıca İzzet Bana yönetimindeki Nes Sefarad Şarkılar Korosuna devam ediyor ve son 3 senedir Beşiktaş Belediyesinin Türk Sanat Müziği Korosu kursuna devam ediyor. Amatör sanatçının iki oğlu, iki de torunu var.

 

YAZIP OYNADIĞI OYUNLAR

Sen Olmasan Ben Ne Yaparım

Hayaller ve Gerçekler

Hayat Devam Ediyor

Bu Balık Başka Balık

Votka Limon

Kimse Bir Yere Gitmiyor

Rapor

Hoşça Kal Selanik

Los Machukados / Ladino Günü için Ladino dilinde

Los Rekuerdos / Ladino Günü için Ladino dilinde

 

CANLANDIRDIĞI KARAKTERLER

Efraim Kishon

Hanna Rovina

Sarah Bernhardt

Hürrem Sultan

Golda Meir

Irena Sendler

Noemi Shemer

Donna Gracia Nassi

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Oyuncu, Yazar, Korist