Müzisyen, Besteci

A
B
C

Fani HODARA

Müzisyen - Besteci

Doğum: İstanbul

Meslek: Müzisyen, Besteci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendini özgür ruh olarak tanımlayan Fani Hodara genç yaşlarda ünlü hocalardan ders almaya başlamış ve en büyük aşkı olan piyano hayatında önemli bir yer almıştır. 15 yaşlarında beste yapmaya başlamış ve 1996’da Pamukkale Müzik Festivaline katılarak bestesi “Gece” ile ilk ödülünü almıştır.

 

Uluslararası müzik festivalleri organizasyonu FİDOF tarafından, besteleri İrlanda’ya yarışmalara gönderilmiş ve oradan da ödülle dönmüştür. Bunlardan en anlamlısı 1998’de Los Angeles’te 500 şarkı arasından dünya dördüncüsü olduğu “Fidof’s Peace and Friendship” festivalidir. Sözlerini söz yazarı Figen Çakmak’ın yazdığı şarkısı “Come My Friend” ünlü caz şarkıcısı Feyza Eren tarafından seslendirilmiştir.

2002 yılında Türkiye’yi Estonya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında, kendi kurduğu grubu “Grup Safir” ile temsil etmiştir. 200 beste içinde ilk 5’e kalan ve birinciliği kazanıp bu yarışmada ülkemizi temsil eden ilk kadın bestecidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAZANDIĞI ÖDÜLLER

2002

Eurovision Şarkı Yarışması, Estonya, “Leylaklar Soldu Kalbinde”, Solist: Buket Bengisu

2008

Malta Gozoda “Alone” Grand Trophy Ödülü, Solist: Nilay Tezsay

2011

Bulgaristan Varna, Discovery – “Call me”, Varna Radyo TV Ödülü.

2014

Napoli; İtalya Maioride “You’re All I Got” ile Big Trophy Ödülü

 

Fani Hodara birçok ülkeden katılan yüzlerce sanatçı arasından Türkiye’yi başarıyla temsil edip bayrağımızı gururla dalgalandırmış ve pek çok genç soliste yeni kapılar açarak, burs kazandırmıştır. İstanbul’da AKM, CRR, MKM, Profilo Kültür Merkezi ve Afife Jale Sahnesi’nde, bestelerinden oluşan çeşitli konserler vermiştir. Sonrasında uluslararası teklifleri kabul ederek, Sırbistan ve Belgrad başta olmak üzere çeşitli festivallerde jüri üyeliği yapmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KATILDIĞI FESTİVALLER

2017

Belgrad, Sırbistan

2018

Uluslararası Angel Voice Yarışması

Malta, Singer Stage müzik yarışmasında jüri başkanlığı

 

2017’de Yönetmen Levent Özdemir imzalı Türk Rus ortak yapımı olan ve dağıtımcılığını Warner Bross’un yaptığı “Rus’un Oyunu” filminin müziklerini yapmıştır. En büyük hayali bir bale projesidir. Sahne aşığı olan Fani Hodara piyanoda çalınacak besteleri eşliğinde kendi yazacağı bir konu ve düzenlenecek bir koreografi ile yeni bir projeye imza atmayı arzulamaktadır. Neo Klasik tarzdaki besteleri vermiş olduğu konserlerde büyük beğeni kazanmıştır.

 

En son Büyükada Anadolu kulübünde, keman sanatçısı Nilgun Argeso ile birlikte düzenledikleri, kendi bestelerinden oluşan konseri ses getirmiştir. İzev Vakfı ile de çalışmaları olmuş, ayrıca MKM’de Leman Sam, Burhan Şesen Orkestrası ile konser vermiş ve “Bridge of Love” için Türkçe sözler yazarak Down Sendromlu çocuklardan oluşan bir koro kurmuştur. Piyanoda çocuklara şarkıyı söyletmiş ve dakikalarca gözyaşları içinde alkışlanmıştır. Fani’ye göre müzik, sevgi ve barış köprüsüdür. “Music is a Bridge of Live” adlı 15 şarkılık dijital albümü Spotify, Itunes, Amazon’dadır.

www.fanihodara.com.tr

Instagram.fanihodara

spotify

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen, Besteci