Yönetmen

A
B
C

Eytan İPEKER

Yönetmen

Doğum: 1981, İstanbul

Meslek: Yönetmen

 

 

Eytan İpeker, 1981 yılında İstanbul’da doğdu. New York Üniversitesinde sinema eğitimi aldı. 2008 yılında Berlinale Talents’a seçildi. 2011 yılında Yoel Meranda ve Can Eskinazi ile birlikte “Kamara Film” yapım şirketini kurdu. Deneysel video, kısa metraj ve belgesel alanında çalışmalar yaptı.

 

Yönetmenliğini yaptığı filmler Visions du Réel, Toronto, Edinburgh, Sarajevo, İstanbul, Antalya, !f gibi pek çok uluslararası festivalde gösterildi. Yoel Meranda ile birlikte yapımcılığını üstlendiği Mehmet Can Mertoğlu’nun “Albüm” (2016) filmi, Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde Yenilikçilik Ödülü, Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü, Kudüs Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü ve Sevilla Film Festivali’nin Yeni Dalgalar Bölümü’nde Jüri Özel Ödülü kazandı. Kurgusunu yaptığı filmler Berlinale, Visions du Réel, Jihlava, DOKLeipzig, Hamburg, İstanbul, !f gibi uluslararası festivallerde gösterildi ve Tate Modern, İstanbul Modern, Pera Müzesi gibi sanat müzelerinde izleyiciyle buluştu.

 

Eytan İpeker’in bugüne dek aldığı ödüller arasında, Yunanistan’da düzenlenen 9. Uluslararası Bağımsız Film & Video Panoramasında Video Sanatı Özel Ödülü, 30. İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışmasında En İyi Deneysel Film, İtalya’da düzenlenen 4. Land of the Living Shorts Jüri Özel Seçkisi ve 11. Boston Türk Filmleri Festivali Özel Mansiyon Ödülü sayılabilir.

 

BELGESEL VE KISA FİLMLERİ

Miss Holokost Survivor (2020)

The Pageant (2020) / Uzun Metraj Belgesel

İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi (2015) / Orta Metraj Belgesel

Dağınık Yatak (2015) / Kısa Metraj Kurmaca

Dantelacı (2005) / Kısa Metraj Kurmaca

Deneysel Videolar (Seçki)

Tribute to Busby (2014)

Peeling (2011)

Legend of Nile (2009)

Eternal Wink (2009)

Passion of Anna (2007)

Science Lab (2007)

Traffic (2006)

www.eytanipeker.net

Miss Holokost Survivor

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Yönetmen