Fotoğraf Sanatçısı

A
B
C

Aymy Emel BENBASAT

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum: 1978, İstanbul

Meslek: Fotoğraf Sanatçısı

 

 

 

 

 

 

Aymy Emel Benbasat, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Beyoğlu Özel Musevi Lisesi’nden 1994 yılında mezun oldu. Çocuk Gelişimi ve Anaokulu Öğretmenliği eğitiminin ardından yeniden sınavlara girip Uludağ Üniversitesi Turizm Otelcilik ve İşletme bölümünü kazanarak derece ile mezun oldu. Sonrasında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi.

 

2002 yılında çalışma hayatına 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin bünyesindeki Gözlem Kitap’ın sorumlusu olarak başladı. Daha sonra Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi’nde proje asistanlığı yaptı. Müzenin Zülfaris Sinagogu’ndan Neve Şalom Sinagogu Kompleksine taşınma ve yeniden yapılandırılma sürecinde proje ekibinde çalıştı.

 

2014 yılından beri müzenin yönetim kurulunda yer almaktadır. Uzun bir süre müzenin Arşiv Müdürü olarak görevine devam etti, eş zamanlı olarak Hahambaşılık Vakfı’nın Basın ve Halkla İlişkilerini yürüttü ve bu görevini günümüzde de devam ettirmektedir.

 

Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümünden mezun olarak müzecilik alanında da kısa bir eğitim gördü. Birçok kurumda Liderlik Eğitimi seminerlerine ve müzecilikle ilgili seminerlere katıldı. Aymy Emel Benbasat İngilizce, İspanyolca, Ladino konuşuyor ve orta seviyede İbranice biliyor.

 

Sanatçı 2012 yılında fotoğraf yolculuğuna başladı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden derece ile mezun oldu. Fotoğraf onun için hayata farklı bir pencereden bakmak anlamına geliyor. Doğru zamanda doğru yerde olup anı yakalamak, zamanı karelerde dondurmak felsefesi ile en çok insanların doğal hallerini yakalamayı, hikâyelerini anlatan fotoğraflarını çekmeyi seviyor. “Sokak Fotoğrafçılığı” bu nedenle onu en çok çeken alan.

 

7 karma ve 1 kişisel fotoğraf sergisinde yer aldı. Fotoğraf adına sürekli yeni bir şeyler öğrenmek için İFSAK’ta projelere katıldı. Fotoğraflarından biri Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen serginin ardından belediye arşivine konuldu.

@aymylyb

@birgünyineyolda

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Fotoğraf Sanatçısı