Ses Sanatçısı, Müzikal Tiyatro Oyuncusu, Vokal Eğitmeni

A
B
C

Buket BAHAR

Ses Sanatçısı - Oyuncu - Eğitmen

Doğum: 1977, İstanbul

Meslek: Ses Sanatçısı, Müzikal Tiyatro Oyuncusu, Vokal Eğitmeni

 

 

Buket Bahar, 1977 yılında doğdu. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesini 1994 yılında ve İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü 1999’da bitirdi. Sanatçı ayrıca İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro Bölümünden de mezundur. İ.Ü. Devlet Konservatuvarı ve Minnesota Üniversitesi’nin ortak prodüksiyonu “Footloose the Musical” müzikalinin seçmelerini kazanarak Amerika ve Türkiye’de Vi rolünü oynadı.

Müziğe, 8 yaşında Tekirdağ’da org, piyano ve solfej dersleriyle başlayan Buket Bahar, 1991 yılında İstanbul’a geldikten sonra Dostluk Yurdu Derneği’nin sahnelediği tiyatrolarla müzikal tiyatroya başlamıştır. İlk kez sahneye 1992’de Andrew Llyod Webber’in “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat” müzikalinin Türkçe uyarlaması olan “Yosef’in Renkli Rüyaları”nda, Anlatıcı (Narrator) rolüyle çıkmıştır. Profesyonel müzik ve sahne sanatları yaşantısı ise Kimya Mühendisliği okuduğu dönemde, 1998 yılında sahnelenen “Anlat Şehrazat” müzikalinde rol alarak başlamıştır.

MÜZİKAL PROJELER

Grup Garsongs

Ladies & Gentlemen Müzikal Topluluğu

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu

“On the Breadline” Project - Elena Bellantoni

Yahudi Kültürü Avrupa Günü

Yahudi Bestecilerden Müzikaller

Orkestra Vals

Grup Rönesans

Shemesh Karmiel

Yapı Kredi “Adalar” Festivali

UNICEF yararına Müzikal Konserler

Cemal Reşit Rey’de Müzikal Konserler

2016 yılından beri animasyonların İngilizce’den Türkçe’ye şarkı uyarlamalarını ve seslendirmelerini yapmaktadır. İtalyan Rainbow şirketinin yapımcısı olduğu 44 Cats, Winx Club, World of Winx ve Regal Academy, Slimy Creations, Bouncing Babies, Tangle gibi animasyon ve oyuncak reklamlarında seslendirme ve metin uyarlaması yapmaktadır. Ayrıca pek çok müzikalin İngilizce şarkılarının Türkçe uyarlamalarını yapmış, oyunlarda korrepetitör olarak çalışmıştır. Halen Mam’Art Tiyatro’nun müzikli prodüksiyonlarında çalışmaktadır. Açı Okulları’nda 9 yıl vokal eğitmeni ve müzik öğretmeni olarak çalışmış olan Buket Bahar, eğitmenliğe özel dersler ve projelerle devam etmektedir.

 

TİYATRO ÇALIŞMALARI

2019

Mam’Art Tiyatro “Tartuffe” – Yönetmen: Emrah Eren

2016

Mam’Art Tiyatro “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” – Yönetmen: Tuğrul Tülek

Instagram.buket_bahar

ROL ALDIĞI MÜZİKALER

Footloose the Musical

Rock Müzikaller

Anlat Şehrazat

Broadway Patchwork

Kula’930

Masada the Musical

DYD Tiyatro Topluluğu ile (Moiz serileri, Joseph & A.T. Dreamcoat, Cats, Les Miserables, Grease vb.) oyunlarında başarılı performanslar sunmuştur. Üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul Çorap Sanayi’nde 7 yıl kalite ve üretim bölümlerinde çalışmış ve aynı süreçte, 4 arkadaşıyla birlikte kurduğu interaktif müzikal şov grubu “Grup Garsongs” ile uzun yıllar gösteriler sergilemiştir. Sonrasında farklı orkestra ve topluluklarla solist olarak konserler vermiş, sanatçıların albüm kayıtları ve konserlerinde geri vokal yapmıştır.

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Ses Sanatçısı, Müzikal Tiyatro Oyuncusu, Vokal Eğitmeni