Ressam

A
B
C

Bulisa (Bella) RODİTİ

Ressam

Doğum:  1966, İzmir

Meslek:  Ressam

 

 

 

 

 

 

Bella Roditi, eğitimini İzmir Kız Lisesinde tamamladı. İlköğretim yıllarında, İzmir Talmud Tora okulunda İbranice eğitimi aldı. Lise dönemine kadar, yabancı dil olarak Fransızca öğrendi, ayrıca resim eğitimi aldığı İzmir-Konak Olgunlaşma Enstitüsü’ndeki İngilizce kurslarına katıldı. Lise sonrasında bir süre tekstil, ardından elektronik malzeme sektöründe çalıştı. Bu süreçte evlendi ve iki kız annesi oldu. Lise yıllarından beri hep resme ilgi duydu ve çocuklarını büyüttükten sonra sanatsal anlamda resim yapmaya zaman ayırdı.

 

2004 yılında, İzmir-Konak Belediyesine bağlı Türkan Saylan Resim Atölyesinde, bir yıl süren resim çalışmalarına başladı. Ardından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde, İzmir-Konak Olgunlaşma Enstitüsünde 10 yıl boyunca resim kurslarına devam etti. Burada, resim sanatının temeli, tarihçesi, teknikler, renkler, ışık-gölge, perspektif ve estetik konularının yanında, karakalem, suluboya, akrilik, guaş, yağlıboya resim konulu kurslara katılarak, bitirme belgelerini aldı. Bu kurs süreleri içinde, en çok yağlıboya resim tekniğine ilgi duydu ve çalışmalarını bu yönde geliştirdi.

 

2018-2020 yılları arasında her biri altışar ay süren, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki, İzmir-Bayraklı Halk Eğitim Merkezinde, yağlıboya resim kurslarına katıldı ve program tamamlama belgesini aldı. Bu kurslar süresince çalışmaları, bazen kurs merkezinde, bazen İzmir Ticaret Odasında, bazen de İzmir-Tepekule Makine Mühendisleri Binası sergi salonunda sergilendi. 2020 yılı için planlanan sergisi, pandemiden dolayı sanal ortamda 10 Mayıs 2020 tarihinde, www.resimcenneti.com’da tanıtıldı ve sergilendi. Bu sergiye tanınmış yerli-yabancı ressamlardan oluşan bir grup sanatçı 140 eserle katıldı. Sergi halen web sitesinde izleyiciye açık olarak sergilenmektedir.

 

Instagram.bellaroditi

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Ressam