Müzisyen, Flüt Sanatçısı, Eğitimci, Okul Öncesi Müzik Eğitimcisi

A
B
C

Barış ZİLBERMAN

Müzisyen - Flüt Sanatçısı - Eğitimci

Doğum:  1993, İstanbul

Meslek:  Müzisyen, Flüt Sanatçısı, Eğitimci, Okul Öncesi Müzik Eğitimcisi

 

 

Barış Zilberman, 1993 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müziğe ilgisi ve ailesinin desteği sayesinde, müzik eğitimine erken yaşlarda Müjdat Gezen Sanat Merkezinde piyano eğitimi alarak başladı. Kendini geliştirip Mimar Sinan Güzel Sanat Üniversitesi Devlet Konservatuarına kabul edildi ve Vieri Bottazzini’nden flüt eğitimi almaya başladı. Ardından Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini üçüncülükle kazanıp, burada piyano ve flüt alanında çalışmalarına Burçak Gül Süalp Varol ile devam etti. Lise eğitimi devam ederken, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına yarı zamanlı olarak kabul edildi ve Erkan Alpay ile çalışma fırsatı yakaladı. Üniversite yetenek sınavında ilk ona girerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde okumaya hak kazandı. Burada flüt ve piyano eğitimi dışında, Doç. Koray Sazlı ve David Walters’tan kompozisyon dersleri de alarak, kendisini müzik alanında geliştirmeyi sürdürdü.

 

Lise döneminde hazırladığı parçalarla yarışmalara katıldı ve Marsyas Uluslararası Kültür, Sanat ve Müzik Festivali kapsamında düzenlenen Flüt Yarışmasında Türkiye Birinciliği elde ederek, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan Filarmoni Orkestrası baş flütçüsü Bülent Evcil ile çalışma fırsatı yakaladı. Yanı sıra, dünyaca ünlü Sibel Kumru Pensel, Raffael Travisini gibi flüt sanatçılarının masterclass’larına katılarak kendini bu alanda geliştirdi.

 

İzzet Bana’nın kurduğu, İzi Eli’nin orkestrasyonundaki Estreyikas d’Estambol ve NES korolarına flütü ile eşlik etti. Dostluk Yurdu ve Göztepe Kültür Derneklerinin pek çok etkinliğinde ve kimi zaman Şef Orhan Şallıel’in yönettiği orkestralarda flütüyle yer aldı.

 

Üniversite yıllarında, flüt eğitmeni Prof. Dr. Ece Karşal’ın kurmuş olduğu Marmara Flüt Orkestrası ve İstanbul Flüt Topluluğunda yer aldı ve Cemal Reşit Rey Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi gibi İstanbul’un birçok önemli sahnesinde, flüt ve bas flüt ile sahne alma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda bu topluluklar için yaptığı düzenlemeler yurtiçi ve yurtdışında birçok sahnede dinleyici ile buluştu.

 

Öğretmenlik hayatına başladıktan sonra, anaokulları çocukları ile çalışmaktan büyük keyif aldığını fark etti ve Orff ve Okul Öncesi Müzik Eğitimi alanında, Ayhan Öztürk, Ediz Tuncer Toksoy gibi isimler ile çalışarak bu alanda kendini geliştirdi. Amerikan eğitim sisteminin bir parçası olan Prodigies Müzik Eğitmenliğini de tamamlayıp, anaokullarında bu sistemi temel alan dersler vermeye başladı.

 

Eğitim hayatı boyunca, Erkan Alpay, Bülent Evcil, Sibel Kumru Pensel, Raffael Travisini, Vieri Bottazini ve Prof. Dr Ece Karşal’dan flüt eğitimi, Erdem Çöloğlu, David Walters, Koray Sazlı, Mine Mucur’dan solfej, form bilgisi, analiz eğitimi, Didem Lopez, Metin Süner, Özlem Üstüner ve Pınar Gülsüm Polat’tan piyano eğitimleri aldı. Koç Üniversitesi, Yönder Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesi Anaokulu, Tercih Anaokulu ve Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi gibi köklü kurumlarda müzik öğretmeni olarak çalıştıktan sonra, halen Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi ve Erse Okullarında müzik öğretmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

www.salom.com.tr

Instagram.zilberman_academy

 

© 2020

Tasarım: Robert ZİLBERMAN

Müzisyen, Flüt Sanatçısı, Eğitimci, Okul Öncesi Müzik Eğitimcisi